Zastrzeganie dokumentów już w BIK
2015-06-09 14:04
![Zastrzeganie dokumentów już w BIK [© artbeauty - Fotolia.com] Zastrzeganie dokumentów już w BIK](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wyludzenia-kredytow/Zastrzeganie-dokumentow-juz-w-BIK-157705-200x133crop.jpg)
Dowód osobisty © artbeauty - Fotolia.com
Przeczytaj także: Straciłeś dowód osobisty? Nie trać głowy
W polskiej rzeczywistości dowód osobisty jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego poświadcza się tożsamość, czyli dane osobowe właściciela. Jeżeli dostanie się on w niepowołane ręce, może to poskutkować m.in. wyłudzeniem kredytu lub pożyczki. W rezultacie pokrzywdzony często musi podejmować wielomiesięczne starania prowadzące do pozbycia się nie swojego zobowiązania czy też uniknięcia windykacji. To wystarczający powód, aby starać się unikać sytuacji, w których nasz dowód osobisty zostaje pozostawiony bez nadzoru oraz chronić swoje dane.Jak postępować, gdy środki ostrożności zawiodły i doszło do zgubienia lub kradzieży dokumentu?
W pierwszej kolejności należy jak najszybciej wyłączyć nasz dowód z obiegu, aby uniemożliwić dalsze posługiwanie się nim. W tym celu najlepiej skorzystać z opcji zastrzegania dokumentu na stronie www.bik.pl. Jest to usługa bezpłatna, realizowana online - wystarczy jedno kliknięcie, a informacja o zastrzeżeniu w ciągu kilku minut dociera do wszystkich banków w Polsce. Aby zastrzec dokument trzeba wcześniej założyć konto w portalu BIK. Rejestrując się, potwierdzamy w ten sposób swoją tożsamość - zastrzec można bowiem tylko ten dokument, który został zweryfikowany w procesie zakładania konta.
Szybkość działania jest krytyczna dla naszego bezpieczeństwa – dzięki BIK nie trzeba szukać adresu najbliższego Banku. Możliwość zastrzeżenia dokumentu przez Internet jest jeszcze bardziej istotna w przypadku pobytu za granicą – nie musimy poszukiwać placówki konsularnej, wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu.
– Biuro Informacji Kredytowej pomaga swoim klientom chronić się przed wyłudzeniem kredytu. Zastrzegając dowód w portalu BIK, klient zgłasza go w wygodny dla siebie sposób do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W trybie online wszystkie polskie banki oraz pozostałe podmioty korzystające z tego Systemu zostają powiadomione o wyłączeniu dokumentu z obiegu – mówi Marcin Gozdek, dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego Biura Informacji Kredytowej. Klienci BIK mogą korzystać również z alertu ostrzegającego przed możliwą próbą wyłudzenia kredytu. Wówczas za każdym razem, kiedy ktoś złoży wniosek o kredyt na ich dane, zostaną o tym powiadomieni za pomocą wiadomości SMS - dodaje Marcin Gozdek.
fot. artbeauty - Fotolia.com
Dowód osobisty
Utracone dokumenty można zastrzec także w portalu Biura Informacji Kredytowej.
Skradziony dowód osobisty może być wykorzystany w przeróżny sposób – nie tylko do wyłudzenia kredytu, ale także do założenia fikcyjnej firmy, dokonania zakupu telefonu, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku itp. Kradzież dokumentu trzeba zawsze zgłosić policji. Aby wyrobić nowy dowód, trzeba w tym celu udać się do najbliższego organu gminy. W razie utraty dokumentu podczas pobytu za granicą, trzeba zwrócić się do konsulatu Rzeczpospolitej. Pracownik konsulatu pomoże przygotować dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD), który umożliwi załatwienie niezbędnych spraw, przekroczenie granicy i powrót do kraju.
![Czy wiesz co robić, gdy znika dowód osobisty? [© Pio Si - Fotolia.com] Czy wiesz co robić, gdy znika dowód osobisty?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wyludzenia-kredytow/Czy-wiesz-co-robic-gdy-znika-dowod-osobisty-194357-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)