Co dalej z frankiem szwajcarskim?
2015-06-11 13:12
Przeczytaj także: Kurs franka: jakie możliwe scenariusze?
Przejdźmy teraz do skróconej formy analizy fundamentalnej, w postaci długoterminowych wykresów głównych par walutowych mających największy wpływ na kurs franka szwajcarskiego.
Prognoza długoterminowa
W połowie stycznia szwajcarski bank centralny wycofał się z polityki utrzymywania minimalnego kursu wymiany EUR/CHF, który był ustalony na poziomie 1.20 CHF. W krótkim kilkumiesięcznym terminie mogło to być zaskoczeniem, ale nie w okresie kilkuletnim. Żaden bank centralny nie jest w stanie pokonać rynku. Spróbujemy ocenić, co się może dziać na wykresie CHF/PLN w długim kilkuletnim okresie.
Do sporządzenia długoterminowej prognozy wykorzystamy teorię fal Elliotta oraz sytuację na wykresach EUR/CHF i EUR/PLN. Od decyzji szwajcarskiego banku centralnego minęły cztery miesiące. Wyraźnie widać, że w okresie 2012-2014 kurs euro w relacji do franka był sztuczny i zawyżony (wykres 1).
fot. mat. prasowe
Wykres 1. EUR/CHF - układ świec miesięcznych
W okresie 2012-2014 kurs euro w relacji do franka był sztuczny i zawyżony
W kilkumiesięcznej perspektywie można oczekiwać powrotu do wsparcia w rejonie 0.98 CHF. Potem najprawdopodobniej dojdzie do obrony wsparcia, co w efekcie doprowadzi do kilkumiesięcznego odbicia. Bądźmy jednak realistami. Czy można oczekiwać na powrót w okolice 1.20 CHF. Taki scenariusz jest wyjątkowo mało prawdopodobny. W dłuższej perspektywie w latach 2016-2017 może dojść do kolejnej fali spadków, która może doprowadzić do rozbicia wsparcia w okolicy 0.98 CHF i otwarcia drogi do spadków w okolice np. 0.90 CHF.
Sytuacja franka względem złotego w średnim i długim terminie
Przejdziemy teraz do sytuacji na wykresie EUR/PLN. W kwietniu nie udała się próba wybicia w dół z kilkuletniej fazy konsolidacji. Ponadto ze szczytu z końca 2011 roku (4.59 PLN) pojawiła się tylko korekcyjna trójfalowa struktura. To wskazuje na to, że w kilkumiesięcznej perspektywie kurs EUR/PLN może wrócić do oporu w rejonie 4.40 PLN. W dłuższej perspektywie (2016) możliwe jest przebicie tej bariery. Wtedy otworzy się droga do wzrostu w okolice 4.60 PLN (wykres 2).
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Euro do złotego w długim terminie
W dłuższej perspektywie (2016) możliwe jest przebicie tej bariery. Wtedy otworzy się droga do wzrostu w okolice 4.60 PLN
Na koniec możemy przejść do wykresu franka względem złotego. Z długoterminowych prognoz dla EUR/CHF oraz EUR/PLN wynika, że euro może tracić względem franka zaś złoty może tracić względem euro a w najlepszym razie pozostanie w fazie konsolidacji. W takim układzie jest duże ryzyko, że złoty będzie tracił względem franka (wykres 3).
Pod koniec maja doszło do wybicia w górę z blisko 3 miesięcznej fazy konsolidacji. Nieznacznie przekroczona została psychologiczna (mało istotna z punktu widzenia analizy technicznej bariera 4.00 PLN). Obecnie kurs franka wynosi około 3.98 PLN.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Frank do złotego w długim terminie
Obecnie kurs franka wynosi około 3.98 PLN
Wcześniejsze kilka miesięcy, gdy kurs franka spadał względem złotego był w dużej mierze spowodowany spadkiem kursu EUR/PLN. W mojej ocenie rozpoczyna się budowa trwalszego wielomiesięcznego trendu wzrostowego.
W krótkim terminie (czerwiec) kurs franka może się cofnąć. Wsparcie znajduje się w rejonie 3.92 PLN. W dalszej perspektywie oczekuję na wzrosty. Pierwszym celem może być opór w rejonie 4.10-4.15 PLN. Przez pewien czas ta bariera może powstrzymywać wzrosty. Niestety w dalszej perspektywie istnieje duże ryzyko przebicia tego oporu (patrz wykresy EUR/CHF i EUR/PLN), wtedy może dojść do wzrostów w okolice 4.35-4.40 PLN, a nawet (2016-2017) wyżej.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Specjalne fundusze pomogą frankowiczom i innym kredytobiorcom? [© bzyxx - Fotolia.com] Specjalne fundusze pomogą frankowiczom i innym kredytobiorcom?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ZBP/Specjalne-fundusze-pomoga-frankowiczom-i-innym-kredytobiorcom-152814-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)