Przewalutowanie kredytu - kto za to zapłaci?
2015-06-11 11:16
Przeczytaj także: Znajdą się chętni na przewalutowanie kredytów w CHF
W przypadku banków posiadających duży portfel kredytów waloryzowanych do franka, przewalutowanie po początkowym kursie CHF/PLN oznaczałoby niebezpieczny spadek kapitałów i możliwą utratę wypłacalności. Prezes NBP niedawno przypomniał, że część banków zaangażowanych we „frankowy problem”, nie ma zagranicznych właścicieli. Pomoc dla tych instytucji najprawdopodobniej wymagałaby zaangażowania środków publicznych – tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl.Ze względu na brak szczegółowych informacji o portfelu kredytów w CHF oraz ich finansowaniu, musimy opierać się na szacunkach kosztu przewalutowania z czerwca 2013 r. Te obliczenia wykonał KNF. Przy kursie franka wynoszącym 3,51 zł i nieco większej liczbie aktywnych umów (580 000), krajowe banki miały zapłacić około 44 mld zł za najbardziej radykalny wariant przewalutowania. Każdy bank ma możliwość rozliczenia straty podatkowej. Dlatego budżet państwa musiałby przejąć około 19% kosztów przewalutowania (w formie niższych wpływów z podatku CIT). Można przyjąć, że spadek zadłużenia „frankowców” stopniowo przełożyłby się na pewien wzrost konsumpcji i dochodów budżetowych z podatku VAT. Niestety, poziom takich dodatkowych wpływów jest trudny do oszacowania. Wynik zależy bowiem od: średniej stawki podatku VAT (obecnie ok. 16%), skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania, przyszłego kursu franka i długoletniej różnicy między notowaniami LIBOR-u CHF i WIBOR-u. Zatem trudno dziwić się, że Ministerstwo Finansów nie jest entuzjastycznie nastawione do pomysłu przewalutowania kredytów.
Rozkład kosztów przewalutowania staje się bardziej skomplikowany jeśli uwzględnimy to, że zaangażowane banki będą próbowały przerzucić część strat na wszystkich klientów (posiadaczy kont i lokat oraz nowych kredytów). Z powodu sporej koncentracji sektora bankowego, takie praktyki kredytodawców mogą być dość skuteczne. Przed podjęciem decyzji o masowym przewalutowaniu „hipotek”, trzeba również wziąć pod uwagę negatywny wpływ wspomnianej operacji na:
- bezpieczeństwo depozytów bankowych
- stabilność złotego wobec najważniejszych walut
- rentowność polskich obligacji skarbowych
- notowania giełdowe zaangażowanych banków oraz kondycję całej giełdy
- wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych
- sposób postrzegania Polski przez zagranicznych inwestorów i agencje ratingowe
Masowe przewalutowanie kredytów to operacja, której konsekwencji nie można do końca przewidzieć. Tym niemniej, instytucje państwowe (NBP, KNF) powinny przygotować bardziej aktualny szacunek kosztów związanych z obietnicą prezydenta - elekta. Takiej analizy nie znajdziemy m.in. w materiałach wyborczych i obywatelskim projekcie ustawy o przewalutowaniu kredytów.
Andrzej Prajsnar –
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
kania666 / 2015-06-18 15:38:21
Najpierw doprowadzają człowieka do tego, że bez kredytu (umowy śmieciówki, nieuczciwi pracodawcy, brak kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy, brak odpowiedzialności urzędasów za podejmowane decyzje, które niejednokrotnie powodują upadek dobrze prosperujących i zatrudniających wiele osób firm... można tak jeszcze długo... jednym słowem banda oszustów "na górze") nie jest w stanie zapewnić sobie nowego lokum, później jak już ten kredyt weźmie starając się ponieść (do pewnego czasu najstabilniejsza waluta... ciekawe jaki przekręt kryje się za takim wzrostem...) jak najmniejsze koszty, to bach i znajduje się w czarnej d.pie.
Ciekawe, dlaczego ryzykiem wzrostu kursu obciążony jest tylko kredytobiorca? Co mają zrobić ludzie, którzy potracili zatrudnienie (lub z innej przyczyny) i nie mogą podołać spłatom, a jednocześnie nie mogą sprzedać nieruchomości, ze względu na kosmiczną wartość? Dlaczego banki umywają ręce od ryzyka i rząd na to pozwala?
CHORY KRAJ, CHORY RZĄD NIE DBAJĄCY O OBYWATELA... nie dziwię się emigrantom... jednocześnie czuję się oszukana chcąc tu żyć i wychowywać dziecko... P R Z Y K R E Z D E R Z E N I E Z R Z E C Z Y W I S T O Ś C I Ą!!! [ odpowiedz ] [ cytuj ]