Masz kredyt? Ubezpiecz się
2015-06-16 00:40
Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne: czy potrzebna nam polisa na życie?
Prawdziwym wybawieniem podczas spłaty kredytu może okazać się zabezpieczenie na wypadek utraty dochodów. Taka sytuacja może być spowodowana np. chorobą czy wypadkiem, które w sposób trwały lub czasowy ograniczają możliwości zarobkowania i regularnej obsługi kredytu. Mając odpowiednią polisę, w wypadku niezdolności do wykonywania pracy przez określony umową czas będziemy otrzymywać rekompensatę. Pozwoli nam ona spłacać kredyt i nie wpaść w finansowe tarapaty. Warunkiem wypłaty takiego ubezpieczenia jest zwolnienie lekarskie. O tego typu zabezpieczeniu powinni pomyśleć zwłaszcza wszyscy kredytobiorcy, którzy nie pracują na etatach lub opłacają niskie składki do ZUS-u. W ich sytuacji mało prawdopodobne jest, aby zasiłek wypłacany przez państwowego ubezpieczyciela pozwolił regulować większe zobowiązania. Warto również zwrócić uwagę, że funkcja takiego ubezpieczenia z czasem może wymagać zmiany.
Dotyczy to szczególnie kredytobiorców w podeszłym wieku. W momencie przejścia na emeryturę nie potrzebują oni już zabezpieczenia, które gwarantuje im dochody, gdyż emerytura zapewni je dożywotnio. Z kolei z wiekiem znacząco wzrasta prawdopodobieństwo hospitalizacji lub ponoszenia większych wydatków na opiekę zdrowotną. Dlatego dobrze, aby nasza polisa dawała nam możliwość zmiany przedmiotu ubezpieczenia z braku dochodu na np. pobyt w szpitalu.
Rodzajem polisy, która dziś w Polsce kupowana jest niezwykle rzadko, jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (nie dotyczy sytuacji komunikacyjnych objętych ustawowym obowiązkiem). A przecież każdy pełnoletni obywatel ponosi odpowiedzialność za swoje czyny i zaniechania. Bywa, że odpowiedzialność ta przybiera formę bardzo dotkliwego zobowiązania finansowego w stosunku do pokrzywdzonej z jego winy osoby lub instytucji. Dotyczy to przykładowo uszkodzenia samochodu innego właściciela podczas jazdy rowerem czy spaceru z dzieckiem albo upadku listonosza na naszych nieodśnieżonych schodach. Jeśli poszkodowany zdecyduje się dochodzić rekompensaty, odszkodowania mogą być liczone w tysiącach, a nawet w dziesiątkach tysięcy złotych. Takie zdarzenia mogą nie tylko zachwiać naszym budżetem domowym, ale również spowodować przerwę w spłacaniu rat. Tymczasem ubezpieczenie osobiste na wypadek takich okoliczności to raptem kilkaset złotych rocznie.
Dariusz Świdrak,
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)