eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePłatność kartą? Tak, ale nie za granicą

Płatność kartą? Tak, ale nie za granicą

2015-06-15 13:53

Płatność kartą? Tak, ale nie za granicą

Za granicą korzystamy z kart znacznie rzadziej niż w kraju © alice_photo - Fotolia.com

Podróżując po kraju bez wahania sięgamy po karty płatnicze - do płatności bezgotówkowych przyznaje się 61% turystów zwiedzających Polskę. Sytuacja zmienia się w przypadku wyjazdów zagranicznych - wówczas z kart korzysta jedynie 34 % wyjeżdżających. To główne wnioski, jakie płyną z badania zleconego przez Visa Europe.

Przeczytaj także: Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

Co powstrzymuje nas przed korzystaniem z kart płatniczych podczas zagranicznych wojaży? Okazuje się, że jest to przede wszystkim, najczęściej zupełnie nieuzasadniona, obawa o brak możliwości płacenia plastikiem w docelowym miejscu podróży. Barierę stanowi również przekonanie, że gotówka daje większe bezpieczeństwo niż inne sposoby płatności.
„Wśród wielu podróżujących wciąż żywy jest mit, że jedynie gotówka pozwala na swobodne płacenie za towary i usługi podczas wyjazdów zagranicznych. Gotówka ciągle jest też uznawana za najbezpieczniejszą metodę płatności podczas takich podróży. Oba te przekonania są błędne: karty są akceptowane w niemal każdym zakątku świata. Gwarantują przy tym znacznie większe bezpieczeństwo niż gotówka w portfelu, którą w wypadku kradzieży tracimy bezpowrotnie” – komentuje Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. „Do używania kart za granicą przekonuje się jednak coraz większe grono osób. W 2014 r. użytkownicy kart Visa wydanych w Europie dokonali nimi ponad miliard operacji zagranicznych” – dodał Jakub Kiwior.

Według wyników badania Visa Europe 50% podróżujących Polaków, którzy dokonują wymiany waluty przed wyjazdem, robi to z obawy, że nie zapłaci kartą w miejscu docelowym podróży. Im dalsza podróż, tym świadomość dotycząca akceptacji kart jest coraz mniejsza. Ponad 90% z nich uważa, że bez problemu zapłaci kartą w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Jednak już połowa sądzi, że nie będzie mogła zapłacić w ten sposób w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (48%) czy w Brazylii (52%), a aż trzech na czterech podróżujących Polaków (73%) uważa, że z karty płatniczej nie będą mogli skorzystać w Tajlandii, choć infrastruktura płatnicza jest dobrze rozwinięta w tym kraju tak bardzo nastawionym na turystów.
„W dzisiejszych czasach nie musimy już martwić się o to, że gdzieś na świecie nie będziemy mogli skorzystać z naszej karty. Karty Visa akceptowane są w 38 milionach placówek w ponad 200 krajach. Jeżeli natomiast ktoś będzie potrzebował gotówki za granicą, w samej tylko Europie może ją wypłacić w niemal 400 tys. bankomatów. Podróżujący mogą więc cieszyć się bezpiecznym dostępem do swoich środków pieniężnych – w dowolny sposób, w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie” – dodaje Jakub Kiwior.

fot. alice_photo - Fotolia.com

Za granicą korzystamy z kart znacznie rzadziej niż w kraju

Według wyników badania Visa Europe 50% podróżujących Polaków, którzy dokonują wymiany waluty przed wyjazdem, robi to z obawy, że nie zapłaci kartą w miejscu docelowym podróży.


Duża grupa podróżujących Polaków decyduje się na wymianę waluty przed wyjazdem za granicę ze względów bezpieczeństwa. 41% czuje się pewniej korzystając z gotówki za granicą. Płacenie kartą podczas podróży zapewnia poczucie bezpieczeństwa jedynie 18%. 43% podróżujących Polaków do wymiany gotówki przed wyjazdem motywuje m.in. obawa przed oszustwami przy używaniu kart płatniczych za granicą.
„Korzystanie z karty płatniczej Visa, także za granicą, jest – wbrew mitom – wygodne i bezpieczne, szczególnie w porównaniu z popularną gotówką. W wypadku utraty karty możemy ją zastrzec i całą odpowiedzialność za ewentualne nieuprawnione transakcje ponosi wówczas bank-wydawca naszej karty. Co więcej, podczas pobytu za granicą, możemy skorzystać z dodatkowej pomocy oferowanej przez bank-wydawcę karty, np. awaryjnej wypłaty gotówki czy karty zastępczej” – podsumowuje Jakub Kiwior.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: