Wymiana walut: 5 rad, dzięki którym zaoszczędzisz
2015-06-14 00:35
Wymiana walut © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wakacje za granicą: kupić waluty w kantorze czy wymienić na miejscu?
1. Wybierz walutę
Przygotowując się do podróży, należy sprawdzić, jaka waluta obowiązuje w danym kraju – wydaje się to oczywiste, ale czasami nie zdajemy sobie sprawy, jakie problemy mogą wyniknąć, gdy niedostatecznie przyłożymy się do zrealizowania tej zasady. Dobrym przykładem jest Kuba – posiadanie dolarów jest w tym kraju niezgodne z miejscowym prawem, dlatego jadąc tam musimy zaopatrzyć się w euro. Dolarami nie zapłacimy w restauracji lub za taksówkę.
2. Kupuj systematycznie
Jeżeli na co dzień nie śledzisz rynku walutowego, wybranie właściwego momentu na wymianę pieniędzy jest bardzo trudne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie robienie zakupy partiami. Dzięki takiej ostrożności możemy skorzystać ze sprzyjających zmian kursu. Natomiast jeśli wartość kupowanej waluty wzrośnie, daje nam to szansę na uśrednienie ceny.
3. Korzystaj z serwisów internetowych
Wymiana walut w sieci jest tańsza w stosunku do ofert banków lub kantorów stacjonarnych, a przy tym wygodniejsza. Obawy o bezpieczeństwo też nie są uzasadnione. Z usług serwisów wymiany walut warto korzystać również po powrocie z wycieczki – może to być spora oszczędność.
4. Zabierz ze sobą kartę walutową
Podróżowanie z gotówką jest stosunkowo niebezpieczne. Z kolei płacenie za granicą kartą kredytową przypisaną do konta w złotówkach po prostu się nie opłaca.
Zdecydowanie lepszym pomysłem są karty walutowe. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, zapewnia przy tym większą wygodę i bezpieczeństwo transakcji. Poza tym korzystamy nie tylko z atrakcyjnych kursów oferowanych przez kantory internetowe, ale też unikamy wielu zbędnych kosztów, np. przewalutowania.
Przydatne linki:
Kursy walut
5. Wybierz dobry dzień
Jak pokazują statystki, przy kupnie waluty znaczenie mają również dni tygodnia. Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, który dzień jest najlepszy. Analizując dane (na przykładzie dolarów i euro) od początku 2014 r. można jednak zauważyć, że w tym okresie dolar był najdroższy w piątki. Natomiast najlepszym dniem do kupowania, zarówno euro jak i dolara, był wtorek.
fot. mat. prasowe
Euro i dolar a dni tygodnia
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (7)
-
nikolet89 / 2015-06-16 09:29:02
No i przede wszystkim warto korzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych kantorów. Za nim skorzystacie z kantoru internetowego, zwróćcie uwagę czy ma połączenie szyfrowane i gdzie przelewacie pieniądze - najlepiej żeby było to z konta na konto. Z takich wypróbowanych przeze mnie, mogę polecić https://liderwalut.pl/ bo korzystałem z niego już wiele razy i zawsze byłem zadowolony :) [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Komentarz usunięty
-
Mateusz3332 / 2016-09-28 16:12:04
Z tego co się orientuję, dzisiaj faktycznie najlepiej jest wymieniać waluty w sieci. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ofertę taką jak chociażby z ergokantor.pl, zauważymy nie tylko, że ilość dostępnych tam walut jest bardzo duża, ale przede wszystkim, że ich ceny są bardziej korzystne niż. np. w bankach. W związku z tym zdecydowanie warto wybrać taką opcję. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Martama / 2018-04-17 21:18:11
Jak najbardziej zgodzę się z tym, żeby kupować walutę w e-kantorach, aczkolwiek trzeba sobie zdawać sprawę z kosztu prowizji. Nie występuje ona jednak w każdym kantorze, np. Pluskantor.pl na wzór tradycyjnego kantoru zarabia jedynie na spreadzie, z tym, że wynosi on ok 2 grosze i nie występują już ponadto żadne inne koszty. Klarownie, konkretnie. Moim zdaniem się opłaca. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
MalgorzataVitk / 2018-08-14 23:07:21
Nie koniecznie trzeba kupować systematycznie aby być zorientowanym w zakresie aktualnych kursów walut a tym samym w opłacalności wymiany w danej chwili. Jak zaglądam na platformę Gieldawalut.com mam podany i kurs średni rynkowy i ten po jakim mogę kupić walutę w tym kantorze, widzę zatem czy się opłaca i na ile. [ odpowiedz ] [ cytuj ]