eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKIG: wprowadzić akcyzę na e-papierosy

KIG: wprowadzić akcyzę na e-papierosy

2015-06-18 15:15

KIG: wprowadzić akcyzę na e-papierosy

E-papierosy do opodatkowania © Artur Marciniec - Fotolia.com

Z powodu wzrostu stawek podatku akcyzowego rosną ceny papierosów, a Polacy wybierają wyroby tytoniowe z szarej strefy lub e-papierosy. Sprzedaż legalna przynosi fiskusowi coraz mniejsze dochody. Włączenie e-papierosów do grupy produktów objętych podatkiem akcyzowym może być rozwiązaniem na spadające dochody budżetu. Rozwiązanie takie rekomenduje firma Case-doradcy w raporcie dla Krajowej Izby Gospodarczej.

Przeczytaj także: Sprzedaż liści tytoniu bez podatku akcyzowego?

Branża tytoniowa corocznie wpłaca do budżetu państwa ponad 23 mld złotych z tytułu podatku VAT i akcyzy, zatrudniając ponad 60 tys. osób. Polska jest obecnie największym producentem papierosów w Unii Europejskiej, a 70 proc. tej produkcji, o wartości 1,7 mld euro, dostarczane jest do innych krajów.

Autorzy raportu zauważają, że na rynku europejskim i krajowym trwa tendencja spadkowa liczby palaczy oraz legalnie sprzedawanych papierosów i tytoniu. Jedną z najważniejszych przyczyn spadku udziału legalnej konsumpcji jest szybki wzrost obciążeń podatkowych nakładanych na wyroby tytoniowe, skutkujący wzrostem cen sprzedawanych papierosów, co zachęca konsumentów do poszukiwania zamienników, w tym pochodzących z szarej strefy (przemyt, podróbki) lub substytutów wobec tradycyjnych papierosów (e-papierosy).

Wzrost stawek podatku akcyzowego doprowadził do sytuacji, w której podatki (łącznie VAT i akcyza) stanowią obecnie w Polsce około 82,27 procent średniej ceny paczki papierosów (akcyza 63,58 proc. oraz VAT 18,7 proc. ceny). Jedynie 17,73 proc. ceny końcowej trafia do producentów oraz dystrybutorów papierosów na pokrycie kosztów produkcji i dystrybucji oraz zysk.

W 2013 r. (po raz pierwszy od 10 lat) dochody budżetu z akcyzy spadły (o 2,15 proc.), podwyżka podatku akcyzowego spowodowała spadek dochodów budżetowych a nie ich wzrost. W 2014 r. budżet państwa uzyskał dochody w wysokości 17,9 mld zł, czyli o 1,2 mld zł (6,29 proc.) niższe od zakładanych w budżecie na rok 2014.

W świetle przeprowadzonych badań, e-papierosy zmniejszają narażenia konsumentów i ich otoczenia na substancje toksyczne oraz kancerogenne. Dodatkowo, prognozy wskazują na możliwą zmianę struktury rynku wyrobów tytoniowych na rzecz wzrastającego udziału e-papierosów.

Spadek dochodów z akcyzy od tradycyjnych wyrobów tytoniowych może być skompensowany opodatkowaniem e-papierosów. Raport „Analiza krajowego rynku wyrobów tytoniowych i perspektywy rozwoju” opracowany na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej, przez Case-doradcy Sp. z o.o. zaleca wprowadzenie racjonalnego kwotowego podatku akcyzowego na nowatorskie wyroby tytoniowe oraz wprowadzenie niewielkiego kwotowego podatku akcyzowego na płyny do e-papierosów. Według case-doradcy, podstawą wymiaru podatku powinna być ilość (1 ml) płynu bez względu na zawartość nikotyny. Pozwoli to na odzyskanie części wpływów budżetowych z tytułu akcyzy i ułatwi monitorowanie rynku płynów do e-papierosów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Sinsin / 2015-06-19 10:44:59

    Dopiero co przerzuciłam się na Foof'a , mam nadzieję ze tej akcyzy jednak nie będzie. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: KIG: wprowadzić akcyzę na e-papierosy

    eSmoking Association / 2015-06-19 11:49:01

    Eksperci KIG powołuja sie na fakt, że podatek akcyzowy na e-papierosy został wprowadzony we Włoszech. Faktycznie działa tam znakomicie, jako instrument ochrony… ochrony interesów koncernów tytoniowych. Przyniósł wzrost cen detalicznych e-papierosów o 150% i wzrost cen hurtowych o 300%. W 5 miesięcy po jego wprowadzeniu zamkniętych zostało we Włoszech około 3.500 sklepów e-papierosowych, niemal czterokrotnie zmalało zatrudnienie w sektorze. Nastąpił 70% spadek sprzedaży w stosunku do 2014 roku. Zabito legalny rynek e-papierosowy, użytkownicy e-papierosów wrócili do papierosów lub zaopatrują się w nieobciążonych podatkiem zagranicznych sklepach internetowych. Mieliśmy tam do czynienia z dość zagadkową koincydencją zdarzeń: wprowadzenie podatku na e-papierosy zbiegło się w czasie z wejściem na rynek nowatorskich wyrobów tytoniowych Philip Morris. Po przeczytaniu relacji z konferencji KIG nasi włoscy partnerzy ostrzegają nas, że w Polsce jest właśnie realizowany taki sam scenariusz. Zapraszamy do kontaktu: Jerzy Jurczyński, eSmoking Association odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: