Fundusze inwestycyjne: od czego zależą ich wyniki?
2015-06-24 12:21
Skuteczne zarządzanie funduszami to niełatwe zadanie © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Fundusze polskich akcji: 5 najlepszych
Obecna sytuacja na rynkach finansowych nie sprzyja tradycyjnym sposobom pomnażania pieniędzy. Lokaty i konta oszczędnościowe nie przynoszą już zysków na takim poziomie, którego oczekują klienci. Mimo to, lokaty wciąż cieszą się wśród Polaków powodzeniem. Prawie 7 proc. ankietowanych przez Deutsche Bank uważa lokatę za najbardziej zyskowną formę pomnażania pieniędzy. Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank, nie jest to jednak efekt dostępności atrakcyjnych ofert dla klientów, a raczej słabej znajomości bardziej zaawansowanych produktów finansowych i związanych z nimi, nie do końca uzasadnionych obaw.– Tymczasem np. w Europie Zachodniej, od dłuższego czasu można obserwować wyraźną tendencję do przenoszenia pieniędzy do produktów inwestycyjnych, takich jak fundusze. Trend ten jest stymulowany przez rekordowo niskie stopy procentowe na większości europejskich rynków – komentuje. – W środowisku niskich stóp trudno, aby pieniądze wypracowywały bardzo atrakcyjne zyski na lokatach. Można ich szukać jedynie w produktach inwestycyjnych. Niestety, jak wynika z naszego badania, prawie jedna czwarta Polaków (23 proc.) nigdy wcześniej nie słyszała o funduszach inwestycyjnych, nie mówiąc już o ewentualnej chęci zakupu jednostek TFI – ubolewa ekspert Deutsche Bank.
Ryzyko wkalkulowane w zysk?
Polacy kojarzący tę formę inwestowania, zapytani przez ankieterów o to, co skłoniłoby ich do skorzystania z oferty TFI, bardzo często wskazywali na możliwość osiągnięcia bardzo dużego zysku (34 proc.), a ponad 18 proc. na brak możliwości osiągnięcia realnych zysków na tradycyjnych produktach, takich jak lokaty. Równocześnie, co trzeci respondent (33 proc.) uważa, że z funduszami wiąże się duże ryzyko utraty zainwestowanych środków. Którzy respondenci są więc bliżsi prawdy?
– Na pewno trzeba sobie zdawać sprawę, że fundusze, jak każda inwestycja, niosą ze sobą pewne ryzyko – mówi Monika Szlosek. – Ich zdecydowaną zaletą jest jednak bardzo duża elastyczność i różnorodność, dzięki czemu można tak dobrać fundusze do swojego portfela inwestycyjnego, aby zachowana została niezbędna równowaga. Dodatkowo długofalowe inwestycje pozwalają na uśrednienie wycen i ograniczenie jednorazowych strat w okresach gorszej koniunktury – tłumaczy.
fot. apops - Fotolia.com
Skuteczne zarządzanie funduszami to niełatwe zadanie
Wybór funduszu przekłada się na możliwy do osiągnięcia zysk, właśnie w korelacji z horyzontem inwestycyjnym. W przypadku funduszy akcyjnych, uznawanych za bardziej ryzykowne, krótki horyzont w niekorzystnym okresie, może przynieść rezultaty odwrotne od oczekiwanych. Ale już fundusze mieszane pozwalają na zredukowanie możliwych strat. – Należy jednak pamiętać, że istnieje cały wachlarz bezpiecznych funduszy, gdzie ryzyko jest minimalne – zaznacza Monika Szlosek. – Lokują one pieniądze w takie instrumenty jak obligacje, czy bony skarbowe.
Profesjonalne zarządzanie naszymi pieniędzmi
Najnowszy sondaż Deutsche Bank pokazuje, że zdaniem połowy ankietowanych (50 proc.), inwestując w fundusze powierzamy pieniądze profesjonalistom. Z tą opinią zgadza się Monika Szlosek.
– To, jaki wynik osiągnie dany fundusz, uzależnione jest w dużej mierze od sprawności zespołu zarządzającego – mówi. – Jednym z kryteriów oceny funduszu może więc być stabilność zespołu, z oczywistych względów sprzyjająca również stabilności samego funduszu. Dobre fundusze można więc poznać m.in. po tym, jak często zmienia się kadra zarządzających – wyjaśnia.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (3)
-
F-trust.pl / 2015-06-26 12:44:57
Fundusze są dedykowane klientom indywidualnym, którzy powierzają swoje środki ponieważ sami angażują się zawodowo w innych dziedzinach. Liczba TFI, funduszy, strategii cały czas rośnie i tym trudniej zrozumieć i wybrać pasujące rozwiązanie. To jest rola dla niezależnych dystrybutorów. Dla wszystkich zainteresowanych polecam naszą Szkołę Inwestycyjną, w której pokazujemy przykładowe strategie o różnym poziomie ryzyka, zbudowane z funduszy inwestycyjnych.
www.f-trust.pl/szkola-inwestycyjna/szkola-inwestycyjna-jak-inwestowac-w-fundusze-czerwiec-2015 [ odpowiedz ] [ cytuj ]