eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCo zmieni nowa ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych?

Co zmieni nowa ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych?

2015-06-30 12:26

Przeczytaj także: Czy banki hipoteczne obniżą koszty kredytu?


bb/ dodanie po ustępie 1 ustępu 1a o następującym brzmieniu:

1a. Suma nominalnych kwot wierzytelności banku hipotecznego, o których mowa w art. 3 ust. 2, oraz praw i środków, o których mowa w ust. 3 i 4, wpisanych do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych, stanowiących podstawę emisji publicznych listów zastawnych, nie może być niższa niż 110% łącznej kwoty nominalnych wartości znajdujących się w obrocie publicznych listów zastawnych, przy czym suma nominalnych kwot wierzytelności banku hipotecznego, o których mowa w art. 3 ust. 2, stanowiących podstawę emisji publicznych listów zastawnych, nie może być niższa niż 85% łącznej kwoty nominalnych wartości znajdujących się w obrocie publicznych listów zastawnych.

cc/ zmiana brzmienia ust. 2 Ustawy

Dotychczasowe brzmienie art. 18 ust. 2 Ustawy: 2. Dochód banku hipotecznego z tytułu odsetek od wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, o których mowa w ust. 1, nie może być niższy od kosztów z tytułu odsetek od znajdujących się w obrocie hipotecznych listów zastawnych.
Proponowane brzmienie art. 18 ust. 2 Ustawy: 2. Ustalany odrębnie dla hipotecznych listów zastawnych oraz publicznych listów zastawnych dochód banku hipotecznego z tytułu odsetek od:
  1. wierzytelności zabezpieczonych hipoteką albo wierzytelności, o których mowa w art. 3 ust.2., oraz
  2. praw i środków, o których mowa w ust. 3 i 4 – stanowiących podstawę emisji odpowiednio hipotecznych listów zastawnych albo publicznych listów zastawnych, nie może być niższy od koszów z tytułu odsetek znajdujących się w obrocie odpowiednio hipotecznych listów zastawnych albo publicznych listów zastawnych.

dd/ zmiana brzmienia ust. 3 Ustawy

Dotychczasowe brzmienie art. 18 ust. 3 Ustawy: 3. Podstawą emisji hipotecznych listów zastawnych, do wysokości 10% kwoty zabezpieczonych hipoteką wierzytelności banku, o których mowa w ust. 1 mogą być także środki banku hipotecznego:
  1. ulokowane w papierach wartościowych, o których mowa w art.16 ust. 1 pkt 3;
  2. ulokowane w Narodowym Banku Polskim;
  3. posiadane w gotówce.

Proponowane brzmienie art. 18 ust 3 Ustawy: 3.Podstawą emisji listów zastawnych mogą być również środki banku hipotecznego:
  1. ulokowane w papierach wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 3;
  2. ulokowane w Narodowym Banku Polskim;
  3. posiadane w gotówce.

ee/dodanie po ustępie 3 ustępu 3a i 3b o następującym brzmieniu:

3a. Bank hipoteczny jest obowiązany utrzymywać, odrębnie dla hipotecznych listów zastawnych oraz publicznych listów zastawnych, utworzoną ze środków, o których mowa w ust. 3, nadwyżkę w wysokości nie niższej niż łączna kwota nominalnych wartości odsetek od znajdujących się w obrocie odpowiednio hipotecznych albo publicznych listów zastawnych, przypadających do wypłaty w okresie kolejnych 6 miesięcy. 3b. Środki przeznaczone na nadwyżkę, o której mowa w ust. 3a, nie mogą stanowić podstawy emisji listów zastawnych.

ff/ zmiana brzmienia ust. 4 Ustawy

Dotychczasowe brzmienie art. 18 ust. 4 Ustawy: 4. Przy określaniu kwot, o których mowa w ust. 1-3, uwzględnia się wartość nabytych instrumentów finansowych zabezpieczających, spełniających warunki wymienione w art. 35a ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 oraz z 2003 r. Nr 60, poz. 535), oraz zmiany ich wartości.
Proponowane brzmienie art. 18 ust. 4 Ustawy: 4. Przy określaniu kwot, o których mowa w ust. 1-3a, uwzględnia się wartość nabytych instrumentów finansowych zabezpieczających, spełniających warunki wymienione w art. 35a ust. 3 ustawy z dnia 19 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), oraz zmiany ich wartości.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: