eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCo zmieni nowa ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych?

Co zmieni nowa ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych?

2015-06-30 12:26

Przeczytaj także: Czy banki hipoteczne obniżą koszty kredytu?


b. Ocena, istota regulacji

Zmienione brzmienie art. 442 Ustawy na nowo definiuje zawartość osobnej masy upadłości. W stosunku do poprzedniego brzmienia w ramach art.442 ujęte zostały aktywa jak wierzytelności kredytowe banku hipotecznego wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych oraz środki uzyskane ze spłat tych wierzytelności jak i składniki majątkowe uzyskane w zamian za zbycie składników masy upadłości w celu ochrony posiadaczy listów zastawnych.

Z racji istotnej dynamiki dotyczącej spłaty wierzytelności czy też uzyskania składników majątku przez bank, w ust.2 zawarta została instytucja domniemania przynależności środków finansowych banku czy też składników majątku do osobnej masy upadłości. Tego typu konstrukcja poprawia bezpieczeństwo obrotu uczestników rynku listów zastawnych (chroni posiadaczy listów zastawnych oraz inwestorów), w związku z tym rozwiązanie tego typu zasługuje na aprobatę.

3) zmiana art. 446 Ustawy
a. brzmienie przepisu, zakres zmiany


Dotychczasowe brzmienie art. 446 Ustawy: Ogłoszenie upadłości banku hipotecznego nie narusza terminów wymagalności jego zobowiązań wobec wierzycieli z listów zastawnych.

Proponowane brzmienie art. 446 Ustawy: 1. Z dniem ogłoszenia upadłości banku hipotecznego terminy wymagalności jego zobowiązań wobec wierzycieli z listów zastawnych ulegają przedłużeniu o 12 miesięcy. 2. Zobowiązanie wobec wierzycieli z listów zastawnych wymagalne, a nie zapłacone przed dniem ogłoszenia upadłości banku hipotecznego zaspokaja się w terminie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości, nie wcześniej jednak niż po pierwszym obwieszczeniu o wynikach testu, o którym mowa w art. 446a ust. 8 pkt 1, z zastrzeżeniem art. 446c ust. 1 pkt 1. 3. Odsetki od wierzytelności z listów zastawnych należne od upadłego wypłaca się w sposób i w terminach określonych w warunkach emisji.

b. Ocena, istota regulacji

Zgodnie z proponowanym brzmieniem art. 446 Ustawy z dniem upadłości banku hipotecznego następuje odroczenie wykupu listów zastawnych wobec wierzycieli o 12 miesięcy. Odroczenie wymagalności listów zastawnych pozwala z jednej strony na korzystanie z wydłużonego okresu odsetkowego po stronie inwestora, a z drugiej strony pozwala syndykowi uporządkować sytuację masy upadłości do momentu wykupu listu zastawnego, włączając w to przeprowadzenie testów wpływających na dalszy tryb postępowania banku. Kolejną zmianą jest wymóg spłaty zobowiązań upadłego banku hipotecznego w ciągu 12 miesięcy – dotyczy to zobowiązań upadłego banku hipotecznego, które stały się wymagalne przed dniem upadłości. Reasumując, proponowane zmiany zwiększają atrakcyjność listu zastawnego dla potencjalnych inwestorów co uznać należy za rynkowo korzystne.

dr Remigiusz Stanek, ekspert ds. prawa bankowego

poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: