Wolny zawód a finansowanie działalności
2015-07-09 11:13
Dentysta © gilitukha - Fotolia.com
Przeczytaj także: Alior Bank: pożyczka na 5% z gwarancją najniższej raty
Rozpoczęcie działalności na własną rękę w przypadku wielu wolnych zawodów, jak np. adwokaci, architekci, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, lekarze różnych specjalizacji, notariusze czy radcy prawni, wymaga dużych nakładów inwestycyjnych.Lekarz, który otwiera własną praktykę, nie tylko musi wynająć i nierzadko wyremontować gabinet, ale także zakupić lub wyleasingować sprzęt diagnostyczny i niezbędne materiały medyczne. Podobnie w przypadku prawników, którzy oprócz urządzenia kancelarii muszą ponieść opłaty związane np. z licencjami do programów prawniczych czy kosztowną bazą aktów prawnych i komentarzy. Skąd wziąć na to pieniądze?
Kredyty na rozwój popularne wśród weterynarzy
Deutsche Bank sprawdził, jak wygląda kwestia kredytowania osób wykonujących wolne zawody. Z badania wynik, że z kredytu na rozwój działalności skorzystało dotychczas 41 proc. reprezentantów tej grupy.
Sondaż pokazał również, które zawody najczęściej posiłkują się zewnętrznym finansowaniem z banku. Z kredytu korzystało 54 proc. weterynarzy i taki sam odsetek przedstawicieli branży consultingowej i doradczej dla biznesu. Wśród lekarzy odsetek ten wyniósł 46 proc., a wśród architektów i urbanistów – 43 proc. Najrzadziej z kredytów na rozwój działalności korzystają osoby pracujące w branży IT oraz prawnicy (odpowiednio 33 i 15 proc.).
Główne bariery dla rozwoju działalności
Respondenci odpowiedzieli również na pytanie o główne bariery dla rozwoju ich działalności. Główną przeszkodą okazała się być duża konkurencja rynkowa. Wskazało na nią 48 proc. badanych (w tym aż 63 proc. prawników). Na drugim miejscu znalazły się bariery prawne, wskazane przez 36 proc. respondentów (64 proc. architektów i urbanistów). Na trzecim miejscu (34,5 proc.) znalazło się wyzwanie, jakim jest dotarcie i pozyskanie nowych klientów. Natomiast dla jednej czwartej ankietowanych (24 proc.) taką barierą jest brak wystarczającego kapitału. Problem ten odczuwają w szczególności przedstawiciele branży medycznej i weterynaryjnej (odpowiednio 29 proc. i 41 proc.).
fot. mat. prasowe
Bariery w prowadzeniu działalności
Fakt, że akurat w branży medycznej problemy z finansowaniem własnej działalności są największe, nie powinien być zaskoczeniem. Zarówno wyposażenie specjalistycznych gabinetów lekarskich, stomatologicznych, czy np. coraz bardziej popularnych placówek zajmujących się chirurgią estetyczną, wymaga znacznych nakładów pieniężnych. Nie bez znaczenie jest też fakt, że sprzęt medyczny, nawet ten wysokiej jakości, dość szybko się zużywa. A to właśnie m.in. dzięki dostępności różnorodnych i zaawansowanych technik diagnostycznych niepubliczne jednostki opieki zdrowotnej zdobywają przewagę konkurencyjną.
O ile faktycznie jeszcze do niedawna dostęp do finansowania dla osób wykonujących wolne zawody był dosyć mocno utrudniony, to obecnie część banków zaczęła kierować swoje oferty kredytowe bezpośrednio do tej właśnie grupy – mówi Waldemar Jarek, Dyrektor w Deutsche Bank, odpowiedzialny za rozwój oferty kredytowej dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorców. – Są to zazwyczaj osoby osiągające ponadprzeciętne dochody, a zatem ich zdolność kredytowa jest stosunkowo wysoka.
Odpowiednie dofinansowanie może zwiększyć szanse biznesu na powodzenie.
Dobrze wyposażony gabinet lekarski ma szansę na uzyskanie dużej przewagi konkurencyjnej, co z kolei może pomóc w dotarciu do większej liczby klientów – tłumaczy Waldemar Jarek. – Tym bardziej, że obecnie pozyskanie takiego finansowania jest o wiele łatwiejsze, niż było to jeszcze kilka lat temu – zapewnia.
Warto też pamiętać o uwarunkowaniach rynkowych, które w chwili obecnej mocno sprzyjają kredytobiorcom. Kredyty są stosunkowo tanie, głównie dzięki rekordowo niskim stopom procentowym.
Deutsche Bank oferuje dwa produkty kredytowe przeznaczone wyłącznie dla przedsiębiorców rozwijających swoją działalność, w tym dla osób wykonujących wolny zawód.
Informacje o badaniu
Ogólnopolski sondaż telefoniczny przeprowadzony przez instytut IBRiS w marcu 2015 roku na losowej, reprezentatywnej grupie respondentów.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Moricone / 2015-10-29 19:39:27
Przez długi czas miałem problem z płynnością finansową, a co za tym idzie, w pracy. Jestem dentystą i współprowadzę z rodzicami gabinety stomatologiczne. Otrzymałem dofinansowanie z pieniędzy UE, które przeznaczyłem m.in. na zakup wyposażenia oraz system osteoonline.pl , który pomaga nam skutecznie organizować pracę naszej małej przychodni. [ odpowiedz ] [ cytuj ]