Pieniędzy na MdM zabraknie już w 2016 roku?
2015-07-21 12:21
Przeczytaj także: MdM nabrał rozpędu, ale pieniędzy wystarczy
Warto też dodać, że w przypadku rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci zniesiony będzie limit wieku oraz ograniczenie mówiące, że dopłatę można uzyskać tylko na pierwsze w życiu mieszkanie. Takie wielodzietne rodziny będą więc mogły preferencyjnym kredytem sfinansować zmianę lokalu na większy. Według Expandera te zmiany powinny podnieść zainteresowanie MdM-em wśród rodzin z dziećmi, ale jego pozytywny wpływ będzie najprawdopodobniej znacznie mniejszy niż rozszerzenia programu na mieszkania z rynku wtórnego.
Inne pozytywne zmiany
Na korzyść MdM zadziałają również inne zmiany w programie. Dopłatę nareszcie będzie można uzyskać na mieszkanie budowane przez spółdzielnię mieszkaniową. Ponadto, kupno lokalu powstałego w wyniku przebudowy nieruchomości będzie traktowane tak jak zakup nowego mieszkania. Korzystna jest również likwidacja ograniczeń w zakresie tego, kto może zostać współkredytobiorcą, gdy młodzi sami nie mają wystarczających dochodów, aby uzyskać kredyt.
Przez 5 lat nie będzie można nadpłacać kredytu
Jedyną zmianą, która może negatywnie wpłynąć na zainteresowanie programem jest wprowadzenie ograniczenia wcześniejszej spłaty kredytu. Jeśli w okresie 5 lat zostanie dokonana nadpłata, która przekroczy wysokość uzyskanego dofinansowania, to trzeba będzie zwrócić część uzyskanej dopłaty. To z pewnością zniechęci do MdMu młodych wywodzących się z zamożnych rodzin. Do tej pory mogli oni bowiem zaraz po uzyskaniu dopłaty spłacić zaciągnięty kredyt. Co prawda, wiązało się to z koniecznością zapłaty prowizji bankowej, ale zwykle była ona niższa niż otrzymana dopłata.
- Dołączenie rynku wtórnego> (limit ceny będzie niższy niż dla nowych mieszkań, wyniesie 0,9 a nie 1,1 wartości odtworzeniowej)
-
Większa pomoc dla rodzin wychowujących dwoje dzieci:
- 20% dofinansowania (zamiast 15%)
-
Większa pomoc dla rodzin wychowujących troje dzieci:
- Zwiększenie metrażu objętego dofinansowaniem do 65 m2 (było 50 m2),
- Wzrost dofinansowania do 30% (zamiast obecnych 15%)
- Zwolnienie z warunku „pierwszego mieszkania” oraz limitu wiekowego
- Dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy
- Objęcie dofinansowaniem członków spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania (Obecne możliwe jest to jedynie w przypadku lokali ze SM, powstających na zasadach umów deweloperskich oraz mieszkań budowanych na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona).
-
Szersza lista kredytobiorców:
- Po zmianach w celu zwiększenia zdolności kredytowej wnioskodawców będą mogły wesprzeć dowolne osoby (nie tylko najbliższa rodzina)
-
Ograniczenie wcześniejszej spłaty i nadpłaty:
- Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość lub część kredytu – w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie – będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego.
![Zmiany pomogły MdM? [© anetlanda - Fotolia.com] Zmiany pomogły MdM?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-hipoteczne/Zmiany-pomogly-MdM-164710-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Jarosław Sadowski / expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
marcinek511 / 2015-12-31 15:32:20
Zmiany w programie MDMu są owszem korzystne, ale raczej włąsnie dla osób z dziećmi. Jak ktoś nie ma dzieci, tak jak ja musiał się spiąć i zdążyć kupić mieszkanie przed końcem roku. Problemem było w ogóle znalezienie mieszkania któe kwalifikowałoby się do programu MDMu. W końcu udało mi się kupić mieszkanie w Krakowie http://geogrupa.pl/pl/oferta/krakow/fabryka-czekolady , znajomym polecam tego dewelopera, bo teraz niestety trudno o uczciwego, a ta inwestycja była strzałem w dziesiątkę. [ odpowiedz ] [ cytuj ]