eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweDotacje unijne: kiedy skorzystać z usług firmy doradczej?

Dotacje unijne: kiedy skorzystać z usług firmy doradczej?

2015-07-28 00:20

Dotacje unijne: kiedy skorzystać z usług firmy doradczej?

Kiedy skorzystać z usług firmy doradczej? © thodonal - Fotolia.com

Obecnie wdrażaniem i zarządzaniem dotacjami zajmuje się ponad 115 instytucji, urzędnicy zajmujący się dotacjami tworzą ponad 10 tyś. etatów. Przy tak rozbudowanej administracji oraz dostępnych wariantów dofinansowania, warto skorzystać z pomocy firmy doradczej. Fundusze UE mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach, dając beneficjentom możliwości rozwoju.

Przeczytaj także: Wnioski o dofinansowanie z Unii: jak skutecznie się przygotować?

Decydując się na wsparcie finansowe z UE, na początku należy sprecyzować swój cel. Ważne jest, aby dokładnie określić, co chce się zrobić, przez jaki czas będzie realizowany projekt i jakie skutki przyniesie. Kolejnym krokiem jest odszukanie programu operacyjnego czy innego źródła finansowania. I już na tym etapie wielu przedsiębiorców gubi się w gąszczu unijnych i krajowych przepisów prawnych. Wnioskodawcy narzekają również na brak jednolitego przekazu informacji, gdzie należy szukać wsparcia. Dlatego też warto, już na samym początku pomyśleć o nawiązaniu współpracy z firmą doradczą. Nawiązując współpracę z firmą doradczą, pomoże nam ona wybrać odpowiedni program, dopasowany do potrzeb i możliwości inwestora. Kolejnym krokiem jest sporządzenie wniosku aplikacyjnego oraz skompletowanie niezbędnych załączników. Pomimo ogólnodostępnych instrukcji wypełniania wniosków czy załączników, sporządzenie takiego wniosku nie jest wcale taką prostą sprawą.

Dobrze napisany wniosek o dofinansowanie z UE wymaga znajomości wymogów projektowych, umiejętności opisywania różnych spraw w sposób rzeczowy i konkretny, a także doświadczenia, które nabywa się pisząc kolejne wnioski oraz analizując sposób ich oceny. Skuteczny mechanizm wydatkowania środków unijnych sprawił, że wzrósł popyt na usługi doradcze w tym zakresie. Firmy, które zajmują się doradztwem w uzyskaniu dofinansowania, wiedzą dobrze jakie sprawy należy podkreślić oraz jakim językiem najlepiej opisywać przedsięwzięcie (warto sprawdzić rekomendacje i doświadczenie takiej firmy). Często sugerują też wprowadzenie niewielkich zmian w projekcie, dzięki którym będzie on miał znacznie większe szanse na otrzymanie dofinansowania. Jeśli natomiast jakaś inwestycja nie ma właściwie żadnych szans na otrzymanie wsparcia z UE, uczciwa firma consultingowa również o tym informuje. Firmy consultingowe, prócz sporządzania wniosków o dofinansowanie oferują też zwykle pełen pakiet usług doradczych związanych z realizacją projektów. Większość tego typu firm zatrudnia nie tylko osoby piszące wnioski, ale także prawników i ekonomistów. Wspólnie analizują oni pomysł na projekt oraz sytuację firmy. Ostatecznie chodzi o to, aby udzielić pełnej i kompetentnej informacji. Usługa zawiera nie tylko poradę w ramach jakiego działania składać wniosek, sporządzeniu i skompletowaniu dokumentacji, ale także obejmuje doradztwo gospodarcze i prawne, a w późniejszym etapie (już po otrzymaniu dotacji), zarządzanie czy rozliczenie projektu.

fot. thodonal - Fotolia.com

Kiedy skorzystać z usług firmy doradczej?

Firma doradcza pomoże nam ona wybrać odpowiedni program, dopasowany do potrzeb i możliwości inwestora. Kolejnym krokiem jest sporządzenie wniosku aplikacyjnego oraz skompletowanie niezbędnych załączników.


Współpraca z firmą consultingową składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest analiza możliwości otrzymania dofinansowania – są to zazwyczaj bezpłatne konsultacje, bez konieczności podpisywania jakiejkolwiek umowy. Kolejnym krokiem (już po podpisaniu umowy) jest sporządzenie i złożenie dokumentacji aplikacyjnej – tutaj możemy liczyć na pełne wsparcie ze strony firmy. Eksperci z którymi współpracujemy, monitorują w naszym imieniu proces oceny wniosku aplikacyjnego, kontaktując się z odpowiednimi instytucjami czy to w celu poprawy wniosku czy innych problemów, mogących wystąpić w drodze oceny. Kluczowym momentem dla projektu i połową sukcesu, jest podpisanie umowy o dofinasowanie – firma consultingowa pomoże nam w skompletowaniu dodatkowych dokumentów, pomoże zinterpretować zapisy w umowie – jednak już samą umowę musimy podpisać sami. W chwili podpisania umowy, Wnioskodawca staje się Beneficjentem. Można rozpocząć realizację projektu. W tym momencie, większość Beneficjentów uznaje, że współpraca z firmą consultingową jest już zakończona. Nic bardziej mylnego! Zalecane jest dalsze korzystanie z usług – polegających na zarządzaniu i rozliczeniu naszego projektu. Po realizacji inwestycji i jej rozliczeniu, czekają nas jeszcze kontrole instytucji przyznającej dotację. I tutaj nieodzowną pomocą jest wsparcie firmy doradczej, która doskonale porusza się w gąszczu przepisów i wytycznych. Wesprze nas w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji wymaganej podczas wizytacji i kontroli, a także pomoże w sporządzeniu wyjaśnień czy ewentualnych odwołań. Ostatnim etapem jest sprawozdawczość i trwałość naszego projektu. Warto nadal utrzymać dobre relacje z firmą doradczą, gdyż często firmy świadczą usługi monitoringu i pomagają w przygotowaniu sprawozdań, raportów itp. Tego rodzaju współpraca oczywiście nie jest bezpłatna. Forma i wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od zakresu współpracy.

Możliwości jest wiele – najlepiej, gdy zrobimy mały research rynku i wybierzemy najoptymalniejszy dla nas model współpracy, mając oczywiście na względzie doświadczenie i skuteczność firm consultingowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: