Jak płacić mniej w banku?
2005-12-21 13:45
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najtańsze konto dla rodziny
Część banków nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, inne wyceniają usługę nawet na kilkanaście złotych miesięcznie. W jednych bankach za dostęp do konta za pośrednictwem Internetu i telefonu musimy zapłacić, w innych usługa jest bezpłatna. Szczególnie dostęp do konta za pośrednictwem kanałów elektronicznych może oznaczać oszczędności. Warto o tym pamiętać, stojąc w kolejce na poczcie lub czekając przed okienkiem w banku, gdzie opłaty za realizację przelewu wynoszą najczęściej kilka złotych. Transakcje dokonywane przy pomocy systemu internetowego są niemal zawsze tańsze od tych, których dokonuje się za pośrednictwem pracownika banku. Nawet jeśli bank prowadzący nasze konto pobiera opłaty za transakcje realizowane przez Internet, to i tak korzystanie z kanałów elektronicznych powinno nam się opłacić.Przeanalizujmy porównanie.
fot. mat. prasowe
Porównanie opłat związanych z kontem w wybranych bankach
* mBank – bank internetowy, nie posiada oddziałów
** przy założeniu: 5 przelewów przez Internet miesięcznie, 2 wypłaty po 100 PLN w obcych bankomatach
Zwróćmy uwagę – gdyby przeciętny klient w wypadku Pekao SA i PKO BP dokonywał przelewów tylko w oddziale banku, koszty byłyby znacznie wyższe (odpowiednio 37,50 PLN i 31 PLN). Gdyby zaś klienci nie dokonywali wypłat z bankomatów innych banków, płaciliby dużo mniej. Banki ujęte w porównaniu oferują szeroki dostęp do bankomatów bez prowizji: mBank – bankomaty Euronet i BZ WBK; Pekao SA – bankomaty Pekao SA i Euronet; PKO BP – bankomaty PKO BP.
Bezprowizyjny dostęp do bankomatów powinien być istotną kwestią przy wyborze konta – nieodpowiedni wybór może nas dużo kosztować. Większość banków udostępnia urządzenia własnej sieci, pobierając jednak opłaty za korzystanie z obcych bankomatów. Prowizje wynoszą od kilku złotych do nawet kilku procent wartości pobieranej kwoty. Popularne jest rozszerzanie sieci bankomatów o urządzenia Euronetu.
Niedawno Bank BPH zaproponował swoim klientom bezprowizyjny dostęp do wszystkich bankomatów krajowych w ramach rachunku Sezam Max. Miesięczny koszt użytkowania konta to 12,95 PLN. Mimo że jest to jedna z droższych ofert na rynku (biorąc pod uwagę opłaty za konto), klienci, którzy do tej pory często wypłacali pieniądze z obcych bankomatów, mogą zaoszczędzić. Roczny koszt użytkowania rachunku Sezam Max wynosi 155,40 PLN.
Porównując nową ofertę BPH z innymi dostępnymi na rynku – zakładając, że przeciętny użytkownik trzy razy w miesiącu wypłaca pieniądze z obcych bankomatów – najdroższe konto również oferuje Bank BPH. Za standardowy rachunek Sezam (wraz z dostępem do kanałów elektronicznych) zapłacimy w skali roku 179,40 PLN, za roczne użytkowanie karty min. 24 PLN. Do tego wypłaty z obcych bankomatów (trzy w miesiącu) w skali roku będą nasz kosztować 216 PLN. Łączny koszt obsługi takiego rachunku (bez uwzględniania opłat za przelewy) to 419,40 PLN.
Aktualnie bezprowizyjny dostęp do bankomatów krajowych wszystkich sieci oferują Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz Bank BPH – w ramach rachunku Sezam Max. Miesięczna opłata za prowadzenie podstawowego konta w BOŚ (EKO Konto) wynosi 7 PLN. Za użytkowanie rachunku Sezam Max w BPH zapłacimy kilka złotych więcej. Do końca marca 2006 r. prowizji za wypłatę gotówki z obcych bankomatów nie będzie pobierać również Raiffeisen Bank Polska w ramach Konta Mobilnego. Koszt rocznego użytkowania rachunku wynosi od 35,88 PLN do 83,88 PLN w zależności od zgromadzonych środków.
Przy wyborze konta bankowego kwestia opłat powinna być istotna, ale nie najważniejsza. Sprawdzajmy co za cenę prowadzenia rachunku oferuje bank.
oprac. : Open Finance