W tygodniu FOMC nerwowo jak zwykle
2015-07-27 09:48
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W nocy na rynek nie trafiły żadne istotne informacje, ale tym, co przyciąga uwagę, jest tąpnięcie na chińskiej giełdzie. Do słabego odczytu indeksu PMI dla chińskiego przemysłu w piątek dziś dochodzą dane o spadku zysków przedsiębiorstw przemysłowych (w czerwcu -0,3 proc. r/r, poprz. 0,6 proc.). Indeks w Szanghaju pikuje ponad 6 proc., gdyż inwestorzy nie wierzą, że chińskie władze będą w stanie sztucznie podtrzymać wzrosty. Pogarszający sentyment przelewa się na europejskie otwarcie, co paradoksalnie może wspierać euro, gdyż im więcej niepewności na rynku, tym mniejsza chęć inwestorów do utrzymywania ryzykownych inwestycji, a tutaj dominują krótkie pozycje w unijnej walucie. Ostatni raport CFTC wskazał, że krótka pozycja netto na EUR/USD wróciła do poziomów z początku czerwca, ale to może się szybko zmienić, gdyż kapitał krótkoterminowy bywa strachliwy. Ta strachliwość może być potęgowana przez niepewność o to, czy w środę Fed zasygnalizuje, że jest gotowy do rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych. Rynkowa wycena pierwszej podwyżki we wrześniu wynosi obecnie 40-50 proc., co otwiera drogę do reakcji w obu kierunkach.Uważamy, że Fed raczej podtrzyma stanowisko, że każde posiedzenie może przynieść start zacieśniania, ale decyzja pozostanie uzależniona od napływających danych. Przedwczesne deklarowanie chęci do podwyżki ryzykuje wyprzedzające umocnienie USD i wzrost rentowności obligacji, co może zdławić ożywienie gospodarcze. Dodatkowo obserwowana presja sprzedażowa na rynku surowców dodaje obaw o odbicie inflacji w USA w średnim terminie.
Rozczarowanie brakiem konkretów w komunikacie FOMC może ciążyć na dolarze, jednakże po rynku nie widać, aby inwestorzy przesadnie pozycjonowali się pod jastrzębi wydźwięk FOMC, zatem reakcja powinna być umiarkowana.
W poniedziałkowym kalendarium o 10:00 mamy niemiecki indeks Ifo. Sentyment przedsiębiorców może być jeszcze obciążony obawami o efekt grexitu (co widać było w piątek w słabszych PMI), co ogranicza silne zaskoczenie in plus. Po południu uwagę przyciągną dane o czerwcowych zamówieniach a dobra trwałego użytku (14:30), gdzie spodziewane jest odbicie o 3,2 proc. m/m po majowych spadkach o 1,8 proc. Mniej zmienne, bo oczyszczone z wahań zamówień na środki transportu, dane bazowe mają wskazać na kontynuację wzrostu (prog. 0,5 proc.). Dane o zamówieniach będą ostatnią pulą informacji składowych do wstępnego odczytu PKB za drugi kwartał, który poznamy w czwartek.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Konrad Białas / Dom Maklerski TMS Brokers
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)