Polisolokaty nieważne z mocy prawa
2015-07-28 13:05
Polisolokaty nieważne z mocy prawa © Piotr Adamowicz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spór sądowy o polisolokatę można wygrać. Uwaga na toksyczne aneksy
Polisolokaty nieważne z mocy prawa
W uzasadnieniu do wspomnianego wyroku sąd wskazał, że świadczenia, do których ubezpieczyciel był zobowiązany względem klienta, w umowie nie były określone w sposób stanowczy i konkretny, ale w taki, który umożliwiał kształtowanie kwoty przeznaczonej do wypłaty poprzez arbitralne decyzje firmy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że konstrukcja polisolokat sprawiała, że wyłącznie od firmy ubezpieczeniowej zależało, jaka jest wartość środków zgromadzonych na rachunku klienta, niezależnie od wielkości wpłaconych przez niego składek. Sąd uznał takie ukształtowanie stosunku umownego za niedopuszczalne.
Brak dostatecznej ochrony prawnej
Szacuje się, że w Polsce produkty tego tupu posiada 5 milionów osób. Wpływy z tytułu prowizji oraz innych opłat pobieranych przez firmy ubezpieczeniowe oraz banki oferujące polisolokaty szacuje się na setki milionów złotych rocznie. Uznanie, że przynajmniej połowa z tych 5 milionów zawartych dotychczas polis inwestycyjnych jest nieważna może znacząco zachwiać rynkiem ubezpieczeń. Nie może to jednak usprawiedliwiać patologii, które wytworzyły się wokół polisolokat, poprzez brak dostatecznych uregulowań prawnych.
Dotychczas obowiązujące przepisy nie zawierają bowiem żadnych ograniczeń odnośnie polityki inwestycyjnej, zasad wyceny aktywów, wysokości opłat pobieranych przez ubezpieczycieli oraz samego oferowania tego typu produktów. Dopiero liczne protesty stowarzyszeń zrzeszających osoby, które czują się oszukane skłoniły parlament do podjęcia prac nad nowelizacją ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Niestety istnieją uzasadnione obawy, że nie zostanie ona uchwalona do końca kadencji parlamentu. Ponadto, aktualnie procedowany projekt ustawy prawdopodobnie nie rozwiąże problemu osób, które już posiadają polisolokaty. Jej kształt sprawia, że będzie ona miała zastosowanie jedynie do umów zawieranych po wejściu w życie nowych przepisów.
Aktywa funduszy kapitałowych bez nadzoru
Sąd Okręgowy wskazał w omawianych wyroku, że aktywa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, do którego klienci wpłacali swoje składki były wycenianie w sposób arbitralny i oderwany od wahań na rynkach kapitałowych. Oznacza to, że wartość aktywów zgromadzonych w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym określała samodzielnie firma nim zarządzająca, a nie żadne obiektywne przesłanki takie jak kurs giełdowy czy sytuacja makroekonomiczna. Jak to możliwe?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)