eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweW 2020 r. smartfony zastąpią portfele?

W 2020 r. smartfony zastąpią portfele?

2015-07-29 12:57

W 2020 r. smartfony zastąpią portfele?

Płatność Visa smartfonem © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy w coraz większym stopniu przekonują się do obrotu bezgotówkowego. Tak przynajmniej wynika ze zrealizowanego na zlecenie Visa Europe badania Mobile Money 2020, zgodnie z którym aż trzech na pięciu polskich konsumentów jest dziś zainteresowanych płaceniem w sklepach zbliżeniowo za pomocą smartfona, a 2/3 przewiduje, że w 2020 r. będzie płacić mobilnie co najmniej raz w tygodniu.

Przeczytaj także: Płatności mobilne - chleb powszedni

Intensywnie wzrastająca popularność płatności mobilnych przełoży się m.in. na wartość transakcji. Konsumenci prognozują, że do 2020 r. dokonując płatności za pomocą urządzeń mobilnych, będą wydawać tygodniowo 160 złotych na osobę. Co piąty badany (22%) przewiduje, że za 5 lat wyda w ten sposób ponad 280 złotych tygodniowo.

Jeżeli przyjrzeć się bieżącym tendencjom w płatnościach mobilnych oraz deklaracjom konsumentów odnośnie przyszłości, jasne staje się, że zakupy z wykorzystaniem technologii mobilnych będą dokonywane niezależnie od branży. Obecnie w ten sposób najczęściej kupujemy aplikacje, jedzenie na wynos oraz odzież. Badani deklarują również chęć korzystania z urządzeń mobilnych do kupowania artykułów o wyższej wartości – w czołowej piątce znalazły się też muzyka (26%) oraz elektronika (16%).

Konsumenci oswajają się z nowymi metodami płatności w miarę, jak stają się one coraz szerzej dostępne, prostsze i łatwiejsze do opanowania. Mając coraz większą świadomość dotyczącą możliwości wyboru spośród różnorodnych opcji zakupów i płatności mobilnych, 60% badanych wyraziło chęć korzystania ze swoich smartfonów do mobilnych płatności zbliżeniowych w sklepach, 55% w restauracjach i kawiarniach a 48% przy płaceniu za transport.
„Uważamy, że rzeczywiste wzrosty w segmencie płatności mobilnych mogą być bardziej optymistyczne, a faktyczne tempo rozwoju płatności mobilnych będzie jeszcze szybsze. Opieramy to przekonanie m.in. na niebywałym sukcesie płatności zbliżeniowych na naszym rynku, które stanowią już ponad 40% wszystkich płatności polskimi kartami Visa. Rozwój płatności zbliżeniowych i handlu elektronicznego przygotował solidne fundamenty dla płatności mobilnych. To nie jest już kwestia „czy”, lecz „kiedy” nowe sposoby płatności upowszechnią się wśród konsumentów” – komentuje Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

fot. mat. prasowe

Urządzenia mobilne na dobrej drodze do zastąpienia gotówki i kart

Szacuje się, że w Polsce wysokość wydatków w skali tygodnia sięgnie 160 złotych.


Jak pokazuje badanie, ci spośród użytkowników urządzeń mobilnych, którzy już teraz wykorzystują swoje urządzenia przy płatnościach, są również otwarci na inne usługi związane z „pieniądzem mobilnym” – wykazują oni np. ponad dwukrotnie wyższe zainteresowanie portfelem elektronicznym na urządzeniu mobilnym (59% wobec 29% wśród osób nie korzystających z „pieniądza mobilnego”). Co czwarty (25%) spośród dzisiejszych użytkowników płatności mobilnych jest otwarty na możliwość płacenia za pośrednictwem mediów społecznościowych, podczas gdy wśród pozostałych ankietowanych jest na to gotowy tylko co dwunasty (8%).

fot. mat. prasowe

Polacy coraz bardziej otwarci na różnorodne formy płatności

59 procent użytkowników "pieniądza mobilnego" jest zainteresowanych portfelem elektronicznym

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: