eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweWolny zawód a kwestie finansowe

Wolny zawód a kwestie finansowe

2015-08-03 13:30

Wolny zawód a kwestie finansowe

Stomatolog © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nieustające zmiany przepisów oraz rosnące koszty prowadzenia działalności. Na te dwie kwestie szczególnie narzekają lekarze, stomatolodzy, architekci, prawnicy itp., czyli - w skrócie rzecz ujmując - przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Większość z nich nigdy nie zadłużała się w banku, ale gdyby już miała to zrobić, to pożyczone pieniądze przeważnie posłużyłyby sfinansowaniu inwestycji w gabinet lub biuro. To niektóre z wniosków, jakie płyną z najnowszego badania, jakie Deutsche Bank przeprowadził wśród tej grupy zawodowej.

Przeczytaj także: Wolny zawód a finansowanie działalności

Własna praktyka lekarska, stomatologiczna lub weterynaryjna, kancelaria prawna, biuro księgowości, gabinet psychologiczny czy też pracownia architektoniczna. Co łączy właścicieli wymienionych biznesów? Wszyscy ci przedsiębiorcy to przedstawiciele wolnych zawodów, posiadający specjalne uprawnienia, bez których nie mogliby wykonywać swojej profecji. Na większości z nich spoczywa również konieczność przynależności do odpowiedniego samorządu zawodowego. To właśnie oni stali się przedmiotem najnowszych badań, które zrealizował ostatnio Deutsche Bank.

Wolny zawód = walka o klienta


Prowadzenie działalności na własną rękę to dla wielu z nas najbardziej satysfakcjonująca ścieżka zawodowa. Pomimo że nie jest to krok najłatwiejszy, decyduje się na niego również spora rzesza profesjonalistów. Nie ma tutaj jednak żadnej taryfy ulgowej - przedstawiciele wolnych zawodów, identycznie jak pozostali przedsiębiorcy, muszą wciąż się rozwijać, aby skutecznie walczyć o klientów i pozycję na rynku. W badaniu Deutsche Bank zapytano ich o kluczowe aspekty działalności. Odpowiedzi wskazały, że dla niemal 34 proc. badanych kwestią najwyższej wagi jest pozyskiwanie nowych rynków zbytu dla świadczonych usług. Co czwarty ankietowany wybrał rozszerzanie wachlarza oferowanych usług, a 14 proc. wskazało, że najistotniejsze jest proc. lepsze wyposażenie biura lub gabinetu. Dla nieco ponad 8 proc. najważniejsza jest z kolei jego lokalizacja. Niespełna 8 proc. badanych uznało, że niezwykle ważną rolę odgrywa dostęp do zewnętrznego finansowania.

Na pozyskiwanie nowych rynków zbytu dla swoich usług najczęściej wskazywali przedstawiciele branży informatycznej (54 proc.), consultingowej (47 proc.) i prawnej (43 proc.). Z kolei poszerzenie oferty wybierali najczęściej psychologowie (42 proc.). Natomiast wśród lekarzy i stomatologów najbardziej kluczowa była kwestia lepszego wyposażenia biura lub gabinetu.

Zdaniem Waldemara Jarka, Dyrektora w Deutsche Bank odpowiedzialnego za rozwój oferty kredytowej dla klientów indywidualnych i mikro-przedsiębiorców, badanie Deutsche Bank udowadnia, że podstawowe kwestie, takie jak np. chęć wyprzedzenia konkurencji, są wspólne i dla osób wykonujących wolne zawody i dla pozostałych przedsiębiorców.
– Nieprzypadkowo również, to głównie przedstawiciele branży medycznej wskazywali na potrzebę zakupu nowoczesnego sprzętu – zaznacza. – Warto pamiętać, że to właśnie walka o klienta niejako wymusza inwestycje w możliwie najlepsze wyposażenie, korzystnie zlokalizowane biuro czy różnego rodzaju szkolenia lub certyfikaty. Koszty z tym związane mogą być naprawdę wysokie, więc nieraz trudno jest się obyć bez dodatkowego finansowania – wyjaśnia.

fot. mat. prasowe

Kluczowe aspekty dla rozwoju działalności

Co trzeci badany wskazuje na pozyskiwanie nowych rynków zbytu.


Bez inwestycji nie ma rozwoju


Plany inwestycyjne najczęściej mają respondenci związani z branżą weterynaryjną (32 proc.), IT (29 proc.) i architekci bądź urbaniści (29 proc.), a w najmniejszym stopniu osoby zajmujące się księgowością (12 proc.).

fot. mat. prasowe

Czy przedstawiciele wolnych zawodów planują inwestycje w tym roku _ podział branże

Większość z respondentów badania nie nosi się z zamiarem inwestowania.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: