eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePromocje bankowe nie zawsze się opłacają

Promocje bankowe nie zawsze się opłacają

2015-08-10 15:30

Promocje bankowe nie zawsze się opłacają

Promocje bankowe nie zawsze się opłacają © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kiedy inwestujemy na wyprzedaży w nową sukienkę czy parę butów, a potem odkrywamy mankamenty produktu, tracimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Kłopot pojawia się, gdy skusimy się na niewłaściwą promocję z oferty bankowej. W tym przypadku konsekwencje niekorzystnego ulokowania środków mogą być znacznie większe. Ekspert Expandera radzi, na co zwrócić uwagę, aby nie dać się nabrać na nieopłacalną promocję.

Przeczytaj także: Oprocentowanie lokat bankowych - było 10%, a będzie 4%?

Lipiec to miesiąc posezonowych wyprzedaży. Nie tylko witryny sklepowe i nagłówki stron internetowych zachęcają nas do tańszych zakupów. Banki również przygotowują specjalne oferty, ale czy zawsze jest to dla nas opłacalne rozwiązanie?

Wyższy procent nie zawsze idzie w parze z wyższym zyskiem


Na poziom dochodów z depozytów wpływ ma nie tylko wysokość oprocentowania. Dla opłacalności inwestycji istotna jest również maksymalna kwota, którą możemy ulokować oraz czas, na jaki została ona zawarta.
– Porównując oferty w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na maksymalną kwotę
oraz sposób naliczania odsetek – radzi Piotr Nowak, ekspert Expander Advisors. Na rynku dostępne są lokaty z oprocentowaniem stałym, zmiennym i progresywnym. – Pozornie najwięcej można zyskać z posiadania lokaty progresywnej. Jednak w przypadku takiego produktu często podawane jest oprocentowanie, które uzyskamy dopiero w ostatnim okresie trwania lokaty. Przykładowo lokata progresywna ze stawką „do 7%” oznacza, że wpłacony kapitał zostanie powiększony o obiecane 7% (w skali roku) jedynie na koniec obowiązywania lokaty, natomiast we wcześniejszych okresach będzie ono sporo niższe – dodaje Piotr Nowak.

Im wyższa kwota lokaty, tym wyższe odsetki


Przy każdym depozycie określona jest minimalna i maksymalna kwota, którą należy wnieść, aby go utworzyć. Oczywiście, im więcej ulokujemy środków na lokacie, tym wyższe odsetki możemy zyskać. Jednak reklamując swój produkt, banki chcą zaprezentować swą ofertę w jak najlepszym świetle. W związku z tym często pokazują wysokie oprocentowanie, które można uzyskać tylko przy niskich kwotach np. do 10 000 zł. Najczęściej tego typu lokaty nie przynoszą zbyt dużych odsetek, a chcąc ulokować więcej musimy zadowolić się już standardową ofertą lub poszukać kolejnego banku z lepszą propozycją.

Nowi klienci mogą liczyć na specjalne traktowanie?


Założenie lokaty w innym banku niż w tym, którego klientem już jesteśmy, może wiązać się z koniecznością uruchomienia w nim konta.
– Banki oferują specjalne warunki dla nowych klientów, ale podpisanie z nimi umowy często wymaga posiadania rachunku bankowego w danej instytucji. Warto wtedy sprawdzić koszty jego ewentualnego prowadzenia, bo mogą być na tyle wysokie, że pochłoną zyski płynące z odsetek – mówi ekspert.
Z kolei w przypadku kont oszczędnościowych z promocyjnym, wyższym oprocentowaniem – częstą praktyką jest konieczność zadeklarowania regularnych wpływów na rachunek bankowy (np. pensji) przez określony czas.

fot. mat. prasowe

Aby wybrać ofertę, która będzie odpowiednia do naszych potrzeb

Przy wyborze promocyjnej lokaty należy pamiętać, że nie ma okazji niepowtarzalnych.


Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku decydowania się na ofertę bankową, nie przysługuje nam czas zwrotu, jak przy innych zakupach. Decyzja o ich nabyciu jest zobowiązująca, a zerwanie umowy wiąże się z konsekwencjami finansowymi.

Nie zawsze promocja oznacza zysk dla klienta. Banki prezentując swoje oferty, mają na celu zachęcenie nas do ich nabycia, dlatego pokazują je w jak najlepszym świetle. Pamiętajmy jednak,
że produkt oszczędnościowy powinien przynieść nam zyski finansowe. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak z niego korzystać, warto udać się po pomoc do doradcy finansowego, który rozwieje nasze wątpliwości.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: