Pieniądze wracają z zagranicy
2015-08-11 12:34
Pieniądze wracają z zagranicy © Marie Maerz - Fotolia.com
Wracamy z podróży z obcą walutą, a potem kurzy się ona w naszych domach. Do takiego wniosku prowadzi badanie zrealizowane przez Visa Europe, zgodnie z którym podróżujący Polacy tylko w ostatnich trzech latach przywieźli z wojaży po świecie 1,2 mld złotych. Co trzeci badany deklaruje, że pozbywa się zagranicznych pieniędzy, ulegając gorączce zakupów” tuż przed powrotem do kraju, a 27%, że wymienia je w kantorze po powrocie.
Przeczytaj także: Bank BNP Paribas przygotował Kartę Otwartą na Świat
Jak wynika z badania płatności transgranicznych zrealizowanego przez Visa Europe, ponad jedna trzecia (34%) podróżujących Polaków przyznaje, że ma skłonność do przechowywania obcej waluty niewydanej podczas pobytu za granicą. Według oceny badanych, w ich domach pozostaje średnio niemal 240 złotych na osobę w euro, funtach, dolarach, koronach, forintach czy innych walutach. W 14% procentach przypadków kwota ta przekracza równowartość 410 złotych.Jednocześnie identyczna grupa turystów (34%) utrzymuje, że na zakończenie podróży zagranicznej stara się pozbyć pozostałości nieprzydatnej w Polsce waluty, wydając ją np. na lotnisku przed odlotem – niestety takie gorączkowe zakupy w ostatniej chwili najczęściej sprowadzają się do zakupu niezbyt potrzebnych rzeczy.
„Korzystanie z karty Visa podczas podróży zagranicznych pozwala lepiej kontrolować wydatki, a przy tym jest bardziej wygodne i bezpieczne w porównaniu z gotówką. Płacąc kartą wydajemy jedynie tyle pieniędzy, ile chcemy wydać i dzięki temu ograniczamy ilość gotówki w obcej walucie, która pozostaje nam w portfelu” – komentuje Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Visa Europe, w przypadku transakcji w kraju 61% podróżujących Polaków woli płacić kartą w porównaniu z innymi sposobami płatności, jednak w odniesieniu do płatności dokonywanych za granicą odsetek ten spada do 34%. Jednym z głównych powodów niechęci do korzystania z kart podczas podróży zagranicznych jest niesłuszna obawa o brak możliwości płacenia nimi w miejscu docelowym podróży. Karty Visa akceptowane są w 38 milionach placówek w ponad 200 krajach. Dodatkowo – w razie potrzeby – gotówkę można wypłacić za pomocą karty Visa w niemal 400 tys. bankomatów w samej tylko Europie.
Podczas tegorocznych wakacji użytkownicy kart Visa mogą korzystać z Visa City Offers – specjalnych rabatów i ofert promocyjnych przygotowanych m.in. przez sklepy, restauracje, parki rozrywki czy instytucje kulturalne w 5 miastach Europy: Barcelonie, Berlinie, Londynie, Mediolanie i Paryżu. Oferty dostępne są pod adresem www.visa.pl/visa-city-offers.
fot. Marie Maerz - Fotolia.com
Pieniądze wracają z zagranicy
Dla podróżujących za granicę Visa przygotowała również specjalną aplikację na smartfony Visa Travel Tools, która oferuje m.in. przelicznik walutowy, wyszukiwarkę bankomatów czy poradnik dotyczący rozsądnego wydawania pieniędzy za granicą. Aplikacja umożliwia także bezpośrednie połączenie telefoniczne z Centrum Pomocy Awaryjnej Visa (Global Consumer Assistance Service), poprzez które można m.in. zastrzec kartę Visa w wypadku jej utraty. Visa Travel Tools jest dostępna w wersji na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Więcej informacji nt. Visa Travel Tools znajduje się pod adresem www.visa.co.uk/travel-app.
Przeczytaj także:
Wakacje za granicą: płatność kartą czy gotówką?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)