eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweMłodzi Polacy mają zaufanie do banków, ale kredytów nie biorą

Młodzi Polacy mają zaufanie do banków, ale kredytów nie biorą

2015-09-22 14:27

Młodzi Polacy mają zaufanie do banków, ale kredytów nie biorą

Młodzi ludzie ufają bankom, ale niechętnie biorą kredyty © Piotr Marcinski - Fotolia.com

Gdyby statystyczny polski student stanął przed koniecznością skorzystania z kredytu lub pożyczki, w 70% przypadków wybrałby ofertę banku, a nie innej instytucji finansowej. Pozytywne nastawienie do banków nie owocuje jednak chęcią zaciągania zobowiązań - z badania MillwardBrown zrealizowanego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej wynika, że z kredytu konsumpcyjnego, karty kredytowej czy linii debetowej korzysta zaledwie 14,4% osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Dla porównania, odsetek ten w grupie wszystkich dorosłych Polaków sięga niemal 50%.

Przeczytaj także: Młodzi Polacy i kredyty

70% studentów deklaruje, że poszukując dodatkowego źródła finansowania postawiłoby na współpracę z bankiem, 19% udałoby się do banku spółdzielczego, a 10% odwiedziłoby Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo Kredytową. Zaledwie co dwudziesty byłby zainteresowany ofertą wysuwaną przez firmę pożyczkową. Co dość zaskakujące, aż 60% żaków twierdzi, że nigdy nie zdecydowałoby się zaciągnąć kredytu przez Internet, a połowa deklaruje chęć skorzystania z tradycyjnej formy kontaktu z bankiem.

Badanie pokazuje jednak, że duże zaufanie młodych ludzi do banków to jedna sprawa, a aktywność kredytowa - druga. Spośród 3,7 mln Polaków w wieku 18 - 24 lata na koniec czerwca br. zadłużenie posiadało nieco ponad 14%. Jego średnia kwota sięgała 11 630 zł. Dla porównania, z całej społeczności dorosłych Polaków zadłużona jest niemal połowa na średnio 35 316 zł. Ostrożne podejście kredytów widoczne jest zwłaszcza w przypadku studentów - aż 75% tej grupy twierdzi, że na kredyt jest ostatecznym rozwiązaniem. Jednocześnie taki sam odsetek respondentów wolałby zadłużyć się u rodziny, niż wziąć kredyt.

Z danych BIK wynika również, że to młode kobiety ostrożniej korzystają z kredytów – jedynie 12,7% zdecydowało się na skorzystanie z zewnętrznego źródła finansowania, w porównaniu do 16,1% mężczyzn. Co ważne, studenci, którzy korzystają z kredytów lub pożyczek przeznaczają środki niemal w równym stopniu na naukę, codzienne wydatki oraz na opłaty za mieszkanie. Tylko 20% przeznacza pozyskane fundusze na wakacje, realizację swoich zainteresowań oraz dodatkowe kursy, w tym naukę języków obcych.

fot. Piotr Marcinski - Fotolia.com

Młodzi ludzie ufają bankom, ale niechętnie biorą kredyty

Z kredytu konsumpcyjnego, karty kredytowej czy linii debetowej korzysta zaledwie 14,4% osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia.


Ostrożność kredytowa młodych Polaków to z pewnością pozytywne zjawisko. Jak sami twierdzą – nie lubią mieć długów (93%) oraz wolą odkładać pieniądze na realizację wyznaczonego celu, niż pożyczać je od innych (79%) – co bez wątpienia jest oznaką ich dojrzałości finansowej. Natomiast osoby rozpoczynające właśnie życie na własny rachunek powinny sobie również zdawać sprawę z tego, że dla banków dojrzałość finansowa to umiejętność regularnej i terminowej spłaty rat kredytu. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zbudować własną pozytywną historię kredytową, a tym samym stać się wiarygodnym klientem w oczach instytucji finansowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: