eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRejestr dłużników pełen nieodpowiedzialnych kierowców

Rejestr dłużników pełen nieodpowiedzialnych kierowców

2015-09-23 13:32

Przeczytaj także: Warszawiacy nie płacą alimentów


Obowiązująca od 18 maja 2015 r. nowelizacja prawa o ruchu drogowym sprawiła też, że właściciel samochodu nie może już unikać odpowiedzialności próbami tłumaczenia, że nie wie kto prowadził pojazd w feralnym momencie. Zgodnie z prawem, gdy nie wskaże winnego, odpowiedzialność spada na niego.

Pełnym hazardem jest jeżdżenie w ogóle bez ważnej polisy OC. A jak szacuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uprawia go w Polsce ok. 1 proc. posiadaczy pojazdów, czyli ponad 200 tys. osób.

Tymczasem wysokie obciążenia finansowe jakie mogą się pojawić w następstwie braku polisy OC, lub wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej są w stanie wpędzić w tarapaty. Z uwagi na to, że odpowiedzialność ubezpieczycieli obejmuje nie tylko naprawę auta poszkodowanego, ale też koszty osobowe, które przeważnie stanowią zdecydowaną większość wypłacanej sumy, w grę mogą wchodzić setki tysięcy złotych. Poza naprawą pojazdu ubezpieczyciel zobowiązany jest uwzględnić też zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, rentę np. w związku z utratą/ograniczeniem możliwości zarobkowych, finansowanie rehabilitacji, ewentualnie zadośćuczynienie na rzecz najbliższych.

W rezultacie, choć trudno w to uwierzyć, co najmniej raz w roku, zdarza się na drodze wypadek spowodowany przez osobę nietrzeźwą, w którym wartość szkody (a później regresu) sięga 600-700 tys. zł – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Nawet jeśli w pokrycie szkód włączy się ubezpieczyciel czy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (gdy kolizję spowodował nieposiadający polisy OC), to i tak potem zażądają od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania (tzw. roszczenie regresowe).

Jak szacuje Polska Izba Ubezpieczeń tylko od pijanych kierowców ubezpieczyciele dochodzą rocznie około 45-50 mln zł. Jeśli nietrzeźwy, czy nieubezpieczony kierowca pozostaje z żoną/mężem we wspólnocie majątkowej, obowiązek spłaty zadłużenia dotyczy także współmałżonka.

Nieodpowiedzialność za kierownicą może więc wyczyścić konto, a później doprowadzić pod drzwi firmy windykacyjnej, albo np. do Rejestrów Dłużników BIG InfoMonitor. Ewentualnie w oba miejsca na raz, a także do egzekucji komorniczej.
– Dłużników ubezpieczeniowych w bazie BIG InfoMonitor nie brakuje. Warto mieć świadomość, że wpisanie do rejestru BIG oznacza natychmiastowe powiadomienie o tym m.in. sektora bankowego, pożyczkowego i telekomunikacyjnego, kłopoty z uzyskaniem kredytu, pożyczki, telefonu na abonament, umowy na kablówkę, czy problem z jednoosobową działalnością gospodarczą, jeśli kontrahenci poza NIP-em będą sprawdzali też, PESEL właściciela firmy – mówi Sławomir Grzelczak prezes BIG InfoMonitor.

Ryzykowne zachowania w świecie finansów przenoszą się na drogę


Na dodatek, dla części osób, które z powodu nieodpowiedzialnego użytkowania samochodu trafią na listę dłużników nie będą to wcale pierwsze kłopoty finansowe.
- Z amerykańskich doświadczeń, potwierdzonych również analizami Grupy BIK w Polsce wynika, że osoby z problemami finansowymi są sprawcami większej liczby szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych niż kierowcy bez znaczących zobowiązań, które regularnie spłacają. Wyraźnie widać, że większa skłonność do ryzyka w finansach, to także bardziej ryzykowne zachowanie na drodze – mówi Sławomir Grzelczak.

Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kierowcy z województwa dolnośląskiego, pomorskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego – powodują najwięcej szkód z komunikacyjnego OC. Z kolei, z danych BIG InfoMonitor wynika, że najwyższy odsetek posiadających zaległe zobowiązania pozakredytowe przypada właśnie na woj. mazowieckie. W połowie tego roku, w łącznej liczbie mieszkańców Mazowsza było 13,8 proc. osób z płatnościami opóźnionymi o co najmniej 60 dni. Na trzecim i czwartym miejscu tego zestawienia są woj. pomorskie i dolnośląskie - odpowiednio z odsetkiem 8,9 proc. oraz 8,6 proc. Woj. zachodniopomorskie znalazło się na 7. pozycji z 6,9 proc. udziałem mieszkańców z zaległymi zobowiązaniami pozakredytowymi. Wyprzedzone zostało jeszcze przez nie wymienione wcześniej woj. śląskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: