Jak wybrać najtańszy i najlepszy kredyt hipoteczny?
2015-09-24 10:29
Jak wybrać najtańszy i najlepszy kredyt hipoteczny? © ESCALA - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nadchodzi wyższy wkład własny
Nie każdy wie, że kredyt kredytowi nierówny. I mowa tu nie tylko o podstawowych zmiennych – wysokości oprocentowania czy liczbie lat spłaty – ale o całej liście składowych tego zobowiązania, które wpływają na jego ostateczną wartość. Warto przyjrzeć się im bliżej, stosownie optymalizując poszczególne koszty – pozwoli to na naprawdę spore oszczędności.Zacznijmy od tzw. opłaty przygotowawczej, zwanej powszechnie prowizją bankową. To jeden z podstawowych kosztów kredytu, w którym zawiera się cena rozpatrzenia przez bank twojego wniosku kredytowego. Czy tę jednorazową opłatę można ominąć?
– To możliwe, choć w przypadku całkowitej rezygnacji z prowizji musimy się liczyć z tym, że bank doliczy powstałą w ten sposób różnicę do marży naszego kredytu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie tu barter, którym w przypadku kredytu mieszkaniowego jest przyłączenie do kredytu dodatkowych usług w zamian za znaczące obniżenie wysokości wspomnianej prowizji, łącznie nawet z odstąpieniem od niej – wyjaśnia Radosław Komoniewski, specjalista ds. kredytowania nieruchomości Alex T. Great Doradcy Finansowi. – Rzecz jasna, nie zawsze będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie, dlatego warto uprzednio dokonać stosownych wyliczeń, godząc się wyłącznie na te usługi z oferty banku, które będą rzeczywiście przydatne i odpowiednio tanie.
Wracając do wspomnianej już marży – tu także istnieje kilka sposobów, by obniżyć jej wartość. Ale zacznijmy od początku: marża to stały element oprocentowania kredytu, naliczany dla każdej kolejnej miesięcznej raty, której rzeczywisty koszt zależny jest od okresu kredytowania. Porównując zatem dwa różne kredyty – długo- i krótkookresowy – szybko dojdziemy do wniosku, że w przypadku tego drugiego zobowiązania rozsądnie będzie pominąć negocjacje dotyczące prowizji, skupiając się na wynegocjowaniu możliwie najniższej wysokości marży.
fot. ESCALA - Fotolia.com
Jak wybrać najtańszy i najlepszy kredyt hipoteczny?
– Dysponujemy odpowiednimi kalkulatorami, które szybko i precyzyjnie zbudują kalkulację takich kosztów w kolejnych latach kredytowania – wyjaśnia Komoniewski. – Porównanie kosztów kredytu krótko- i długookresowego daje pełen obraz możliwej sytuacji, ułatwiając podjęcie najbardziej racjonalnej decyzji, który z tych kosztów, niższą marżę czy pełną prowizję, rozsądniej będzie wziąć na swoje barki.
Warto powrócić jeszcze na moment do dodatkowych kosztów związanych z obsługą kredytu. W bankowej nowomowie używa się często słowa „crosseling”, które oznacza sprzedaż krzyżową. O czym mowa?
– Bywa, że klient zapomina o produktach, które mogą być mu potrzebne przy obsłudze kredytu, a często są wręcz jego stałym elementem, jak choćby ubezpieczenie kredytu. One także stanowią przedmiot negocjacji i silną kartę przetargową w rozmowach z bankiem. Pamiętajmy też o licznych usługach dobrowolnych, takich jak karty kredytowe, rachunki bankowe, oferty inwestycyjne czy tzw. produkty premium, do których na pewno zachęcać będzie nas bank. Tylko nieliczne rzeczywiście warte są uwagi i mają sensową wartość rynkową, dlatego podejmując decyzję w tej sprawie także warto zasięgnąć porady eksperta kredytowego – tłumaczy Radosław Komoniewski z Alex T. Great.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (6)
-
ErgoSum / 2015-10-14 23:12:50
Jak dla mnie najsensowniejszą opcją jest po prostu spotkanie z doradcą kredytowym. Żadna porównywarka ani ślęczenie nad ulotkami i tabelami, nie zapewnią tak sprawnego researchu jak doradca, który weźmie pod uwagę wszystkie korzystne lub niekorzystne czynniki. Osobiście polecam Idea Expert. Bardzo mi w tym pomogli. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
ErgoSum / 2015-10-15 22:25:19
Za spotkanie jako takie nie płacisz i nie zobowiązuje. Prowizje rozliczane mają zapewne z bankami - tak to działa w przypadku takich firm. Dla mnie dobra opcja, bo mam porównane różne oferty, nikt niczego nie wciska, omawiają po kolei i decyduję tak, jak uważam za słuszne. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
No to warto podejść i doradzić się w kwestiach np. kredytu. Skoro mają prowizje rozliczane z bankami to zależy im z pewnością na tym, aby klient był zadowolony z obsługi. Podejdę w sumie do oddziału Idea Expert u siebie w mieście i zrobię mały rekonesans na temat kredytu na mieszkanie. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
-
Komentarz usunięty
-
Komentarz usunięty
-
To prawda. Porównywarki są oczywiście jakąś tam bazą startową, ale nie podejdą tak indywidualnie jak doradca, który zawsze może wpaść na jakiś pomysł mając od nas dokładne informacje o tym czego szukamy i jaką mamy zdolność kredytową. Zgodzę się także, że doradca jest bardziej pomocny, bo przecież porównywarka nie odpowie na pytania i nie rozwieje wątpliwości. Idea Expert polecany jest przede wszystkim dlatego, że potrafi zaopiekować się klientem od pierwszego kontaktu po finalizację kredytu, poprowadzi przez formalności i gwarantuje wsparcie na każdym etapie starań. To jest naprawdę dużo i ludzie doceniają taką jakość współpracy. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
-
Komentarz usunięty