eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDebiuty giełdowe w Europie w III kw. 2015 r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2015 r.

2015-10-08 11:23

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2015 r.

IPO © moomsabuy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Europejskie rynki IPO radzą sobie nieźle, a perspektywy dla nich są również obiecujące. Jeżeli uda się utrzymać obecną stabilizację, to niewykluczone, że bieżący rok zakończy się wynikiem zbliżonym do zanotowanego w ubiegłym roku (50 mld euro). W III kwartale br. największą aktywnością charakteryzowała się giełda we Frankfurcie. W Warszawie spadki - w analizowanym okresie zadebiutowało zaledwie 6 IPO.

Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku

Główne wnioski:
  • 4,6 mld euro – tyle wyniosła w III kwartale łączna wartość europejskich IPO, co względem analogicznego okresu roku ubiegłego oznacza 30-procentowy spadek.
  • Ilość odnotowanych w III kwartale debiutów wyniosła 53, co także jest równoznaczne ze spadkiem na poziomie 30%
  • IPO przeprowadzone w lipcu stanowiły aż 94% łącznej wartości ofert.
  • Od początku bieżącego roku mieliśmy do czynienia z 258 IPO o łącznej wartości 35,7 mld euro, co oznacza 11-procentowy spadek względem analogicznego okresu roku ubiegłego, kiedy to jednak wartość ofert był niezwykle wysoka (40,3 mld euro).
  • Prawdopodobnie ostatni kwartał tego roku przyniesie większą aktywność na rynku IPO, zwłaszcza na giełdach Europy kontynentalnej.
  • Kolejne miesiące oraz nadchodzący rok mają oznaczać powrót ofert, których wartość przekraczać będzie 1 mld euro. Na debiut oczekują Worldpay, Poste Italiane oraz ABN Amro.
  • Jeżeli sytuacja na rynkach doczeka się stabilizacji, to bardzo możliwe, że łączna wartość tegorocznych ofert będzie w stanie osiągnąć poziom z 2014 roku (50 mld euro).
  • Na giełdzie w Warszawie odnotowano spadek aktywności na rynku pierwotnym – w trzecim kwartale 2015 roku miało miejsce 6 debiutów.

W minionym kwartale odnotowano 53 oferty o łącznej wartości 4,6 mld euro – o 30% mniej, niż w trzecim kwartale 2014 r. (76 IPO o łącznej wartości 6,6 mld euro). Zdecydowana większość debiutów miała miejsce w pierwszych tygodniach lipca, po których nastąpiło spowolnienie aktywności. Jedyną ofertą odnotowaną po miesiącach wakacyjnych, większą niż 100 mln euro, było IPO spółki On the Beach Group na giełdzie w Londynie (132 mln euro).


Największą aktywność IPO odnotowano na giełdzie we Frankfurcie (5 IPO, 1,5 mld euro), głównie w wyniku oferty prywatyzacyjnej Deutsche Pfandbriefbank o wartości 1,2 mld euro. W trzecim kwartale br. stanowiła ona aż 25% łącznej wartości ofert w całej Europie. Należy spodziewać się, że w ostatnim kwartale odnotujemy zauważalny wzrost aktywności na rynku IPO – już w pierwszych dniach października na Deutsche Börse miały miejsce znaczące oferty spółek: Covestro (spin-off giełdowej spółki Bayer) o wartości 2,6 mld euro, Scout24 (branża reklamowa) oraz CHORUS Clean Energy (operator farm wiatrowych i solarnych).

Na kolejnych miejscach uplasowały się giełdy: BME (Hiszpania), gdzie odnotowano 8 ofert o łącznej wartości 867 mln euro, oraz giełda w Londynie (9 IPO, 747 mln euro).

Warto zaznaczyć, że liczba ofert, które zostały zawieszone w minionym kwartale (10) nie uległa większej zmianie w stosunku do drugiego kwartału 2015 r., kiedy to zawieszono 11 IPO. Jednocześnie według spółek to niestabilna sytuacja na rynkach była główną przyczyną zmiany planów, a nie inne możliwości wyjścia z inwestycji (które były główną przyczyną zawieszenia IPO w pierwszym półroczu br).

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od roku 2012

W III kwartale bieżącego roku odnotowano 53 oferty o łącznej wartości 4,6 mld euro


Jeśli chodzi o zmiany indeksów giełdowych, to globalne rynki kapitałowe odnotowały najgorszy kwartał od 2011 r. – wpływ na to miała m.in. niepewność dotycząca stanu gospodarki w Chinach oraz polityki monetarnej w USA. Mimo to aktywność w kolejnych miesiącach powinna wzrosnąć – można spodziewać się kilku ofert przekraczających 1 mld euro, np. oferty prywatyzacyjne spółek Poste Italiane na giełdzie w Mediolanie oraz ABN Amro na giełdzie w Amsterdamie.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: