eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDebiuty giełdowe w Europie w III kw. 2015 r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2015 r.

2015-10-08 11:23

Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku


„Czekamy na ostatni kwartał 2015 roku z ogromnym zainteresowaniem. Z jednej strony, w drodze na europejskie parkiety znajduje się wiele spółek z różnych branż, które poszukują odpowiedniego rynku na przeprowadzenie IPO, natomiast z drugiej strony obserwujemy niepokój po stronie inwestorów w obliczu możliwych spadków indeksów oraz ciągłej niepewności co do perspektyw wzrostu gospodarczego w Chinach. Pojawia się zatem pytanie, czy spółki nie powinny przeczekać niestabilnej sytuacji rynkowej i wstrzymać się z IPO do bardziej sprzyjającego okresu. Jednak jak wynika z bieżących sygnałów, analitycy pozostają pewni co do dobrych perspektyw rynku w IV kwartale 2015 r.” – podsumowuje Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

fot. mat. prasowe

10 największych IPO w III kw. 2015 r.

Największym IPO minionego kwartału była oferta prywatyzacyjna Deutsche Pfandbriefbank o wartości 1,2 mld euro


Na giełdzie w Warszawie odnotowano spadek aktywności na rynku pierwotnym. W trzecim kwartale 2015 roku miało miejsce 6 debiutów (jeden na rynku głównym oraz 5 na NewConnect). Łączna wartość IPO wyniosła 18 mln euro, z czego 17,7 mln euro przypadło na ofertę spółki Pekabex.
„Po ostatnich spadkach na warszawskiej giełdzie perspektywy rynku IPO są nieco gorsze niż przed wakacjami. Poza tym całemu rynkowi, w tym segmentowi ofert pierwotnych, ciąży niepewność związana ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. W rezultacie rynek trwa obecnie w zawieszeniu. Z drugiej strony konkurencja o pieniądze inwestorów jest mniejsza, więc spółki, które wyjdą z dobrze przygotowanymi ofertami, mogę mieć ułatwione zadanie. Obecnie w kolejce do IPO czeka kilka ciekawych firm, planujących debiut jeszcze jesienią. Jeśli ich oferty zakończą się sukcesem, może to oznaczać moment przełomowy dla rynku pierwotnego. Dla innych potencjalnych emitentów byłoby to dowodem na to, że mają realne szanse na znalezienie nabywców na swoje akcje nawet w tak trudnych czasach, z jakimi nasza giełda ma obecnie do czynienia” – mówi Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Informacje o badaniu


Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 lipca do 30 września 2015 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: