Kursy walut 05-09.10.15
2015-10-09 18:16
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Przyszły tydzień: inflacja z USA/WB/PL/NZ, rynek pracy WB i PL, ZEW
W USA mamy wysyp kluczowych danych z gospodarki: sprzedaż detaliczna, PPI, Beżowa Księga Fed (wszystko w środę), CPI, NY Empire State, Philly Fed (czw), produkcja przemysłowa, indeks Michigan (pt). Ponieważ jednak dane mają niewielkie szanse, by zmienić rynkowe oczekiwania względem terminu pierwszej podwyżki, USD będzie zdany na podleganie pod wahania apetytu na ryzyko. kontynuowany sezon wyników kwartalnych spółek z Wall Street powinien być lepszym determinantem trendów. W kwestii wystąpień członków Fed mamy Lockharta, Evansa i i Brianarda w poniedziałek, Bullarda we wtorek i czwartek oraz Dudleya w czwartek. Po komentarzach z mijającego tygodnia wiemy, że Fed jest skłonny podnieść stopy jeszcze przed końcem roku, tylko rynek tego „nie kupuje” i kolejne wystąpienia nie wiele zmienia w temacie.
Mało do odnotowania w strefie euro z indeksem ZEW z Niemiec (wt), produkcja przemysłową (śr) i finalnym CPI (pt). Najciekawszy ZEW powinien wyjść po słabej stronie, biorąc pod uwagę wpływ afery Dieselgate. Euro zerwało ujemną korelację z nastawieniem inwestorów do ryzyka, co przy szerszej słabości USD pomaga redukcji krótkich pozycji na EUR/USD. Sytuację może odmienić gołębi impuls z ECB, więc uwaga na przemówienia Merscha (wt i śr), Constancio (czw) i Nowotnego (czw).
Interesujący kalendarz z Wielkiej Brytanii zaczyna się we wtorek odczytami CPI, gdzie efekty bazy oferują podstawy dla pozytywnego zaskoczenia. Ale większa uwaga będzie się tyczyć danych z rynku pracy (śr), gdyż utrzymanie wzrostowej tendencji płac powinno ożywiać oczekiwania wcześniejszego terminu normalizacji polityki monetarnej Banku Anglii. Biorąc pod uwagę, jak łatwo GBP otrząsnął się z gołębiego wydźwięku komunikatu BoE w tym tygodniu, rynek zdaje się mocniej szukać kolejnych sygnałów do kupna funta.
W Polsce kalendarium otwiera się w środę danymi o podaży pieniądza i saldzie na rachunku bieżącym, w środę dostaniemy finalny szacunek CPI, a w czwartek inflację bazową i dane z rynku pracy. Dane powinny być tłem z małą istotnością dla złotego, pamiętając spokój wyrażany przez prezesa RPP na październikowej konferencji prasowej. Pozytywny sentyment względem rynków wschodzących pomaga złotemu, ale im bliżej jesteśmy terminu wyborów, tym ryzyko polityczne będzie silniej gryząc się w rynek walutowy, więc zepchnięcie EUR/PLN poniżej 4,20 nie będzie łatwym zadaniem.
Odczyt produkcji przemysłowej z Japonii za sierpień (czw) jest rewizją wcześniejszych danych, więc wpływ na jena będzie marginalny. JPY pozostaje zdany na łaskę rynku akcji i nie zazna miłości traderów, dopóki trwa rajd indeksów. Również oczekiwania na dodatkowe luzowanie monetarnej Banku Japonii pod koniec października wspiera sprzedaż waluty.
Z Australii ważne publikacje ograniczają się do indeksu zaufania konsumentów i danych z rynku pacy z Australii (odpowiednio śr i czw). Zaufanie konsumentów w Australii ma szanse odbić, biorąc pod uwagę wzrosty krajowej giełdy i silniejszego AUD, co może osłabić oczekiwania na więcej luzowania ze strony RBA. Dane o inflacji z Nowej Zelandii (czw) mogą być kluczowe dla pozycjonowania się inwestorów przed październikowym posiedzeniem RBNZ, gdyż rynek obecnie wycenia zaledwie 60-procentowe prawdopodobieństwo cięcia do końca roku. Naszym zdaniem szanse są większe. Z Kanady otrzymamy jedynie produkcję sprzedana przemysłu (pt), więc kierunek dla CAD będzie nadawać rynek ropy. Wysokie zamknięcie tygodnia na WTI s technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych wzrostów, co powinno wspierać loonie w następnych dniach.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Konrad Białas / Dom Maklerski TMS Brokers
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)