4 największe mity o transakcjach forward
2015-10-12 10:34
4 największe mity o transakcjach forward © COSPV - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kontrakty forward. Eksporterzy i importerzy słabo je znają
W teście wiedzy o forwardach ani jednej poprawnej odpowiedzi nie umiał wskazać co czwarty eksporter oraz 14% importerów. 100% poprawnych odpowiedzi udzielił zaledwie 1% badanych, a w tej grupie znaleźli się wyłącznie przedsiębiorcy importujący towary z zagranicy. Takie statystyki to dobitny dowód na to, że wiedza o forwardach ciągle wymaga uzupełnienia.MŚP wiedzą o forwardach to, co najważniejsze
Znajomość terminu forward zadeklarowało 56 proc. polskich eksporterów i 66 proc. importerów z sektora MŚP.
77 proc. importerów i 68 proc. eksporterów zdołało poprawnie wskazać, że forwardy to narzędzie służące zabezpieczaniu danego kursu waluty w określonym dniu w przyszłości, natomiast 56 proc. importerów i 46 proc. eksporterów nie bez słuszności stwierdziło, że forward jest w stanie dać pewność co do wysokości marży, zysku na kontrakcie.
Dość duża grupa respondentów ma świadomość, że forwardy nie są rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla największych firm z wysokimi obrotami (58 proc. importerów i 48 proc. eksporterów). W przypadku pozostałych 5. stwierdzeń ponad połowa respondentów wskazywała błędne odpowiedzi.
– Cieszy to, że stosunkowo duża grupa przedsiębiorców zna i rozumie podstawową charakterystykę forwardów, czyli że służą one zabezpieczeniu kursu waluty i dzięki temu gwarantują przewidywalność marż – podkreśla Radosław Jarema, z instytucji płatniczej AKCENTA, oferującej obsługę transakcji walutowych dla eksporterów i importerów, w tym forwardy.
fot. mat. prasowe
Znajomość określenia kontrakt lub transakcja terminowa/forward
MIT: Forwardy sporo kosztują, PRAWDA: Forwardy mogą być za darmo
O tym, że z forwardy są dostępne w Polsce za darmo nie wie 1/3 eksporterów i ponad połowa (52 proc.) importerów. Co więcej, obie grupy nie tylko nie mają świadomości bezpłatnej oferty forwardów na polskim rynku, ale twierdzą wręcz, że ich koszty są wysokie. Takiego zdania było aż 40 proc. eksporterów i prawie tyle samo importerów.
fot. mat. prasowe
Prawdziwość stwierdzeń
MIT: Forward nie zobowiązuje, PRAWDA: Od forwardu nie można odstąpić
45 proc. zapytanych eksporterów i 34 proc. importerów błędnie twierdzi, że od forwardu można odstąpić.
- Zawsze dokładnie wyjaśniamy naszym klientom: forward to umowa, która zobowiązuje obie strony do umówionej wymiany po „zarezerwowanym” kursie, bez względu na to jaki kurs jest w tym momencie na rynku. Właśnie to powoduje, że forwardy nie powinny nigdy być traktowane spekulacyjnie, bo ich właściwym celem jest zyskanie pewności co do tego jakie zyski osiągniemy z kontraktów – podkreśla Jarema.
fot. mat. prasowe
Prawdziwość stwierdzeń cd.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)