Inwestor giełdowy 2015
2015-10-28 11:49
Kim jest inwestor indywidualny? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2014
Celem tegorocznej edycji badania było, podobnie jak w latach poprzednich, stworzenie profilu polskiego inwestora indywidualnego oraz przyjrzenie się jego potrzebom oraz preferencjom przy podejmowaniu decyzji natury inwestycyjnej. Najświeższa fala badania objęła swoim zasięgiem aż 7 000 respondentów. Wraz z wynikami badania przedstawione zostało również zestawienie najpopularniejszych źródeł wiedzy według inwestorów. Uczestnicy konferencji (m.in. Paweł Tamborski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A, Krzysztof Ołdak – Dyrektor Działu Operacyjnego KDPW, Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor Departamentu Ofert Publicznych i Informacji) wzięli także udział w debacie "Inwestor indywidualny - ginący gatunek, czy normalny kierunek zmian?”Jaki jest współczesny inwestor?
Tego można się było domyślać. Badanie wykazało, że przeciętny inwestor jest młodym mężczyzną w wieku ok. 35 lat, legitymującym się dyplomem wyższej uczelni. Okazuje się, że panowie stanowią 76,6% badanej grupy, z wykształceniem wyższym w tym licencjat (35,9%), czasem ekonomicznym (33%). Dominującą grupą wiekową jest przedział 26-35 lat (37,1%, czyli o 3,8% więcej niż
w poprzednim roku) oraz 36 – 45 (24,5% ankietowanych – o 3,8% mniej aniżeli w analogicznym okresie).
Co równie istotne, inwestowanie nie jest jedynym źródłem dochodu. Aż 56,6% respondentów jest zatrudnionych w innym zakładzie pracy, zaś 20,7% prowadzi własną działalność gospodarczą. Jaki z tego wniosek? Inwestujemy przede wszystkim po godzinach, zaś mitem jest, iż wymaga to ogromnej ilości czasu i wysiłku.
Niespełna 1/3 respondentów przyznaje, że nie zajmuje im to więcej niż 1 godzinę dziennie, z kolei 25,7% poświęca temu kilka godziny tygodniowo, a niecała 1/5 ankietowanych jedynie parę godzin w miesiącu. Przyczyną może być motywacja działania inwestorów, skoro inwestowanie na giełdzie nie jest ich podstawowym zajęciem. Praktycznie polowa z nich (dokładnie 49%) jako powód podaje dywersyfikację przychodu, dla 19% jest to zabezpieczenie na przyszłość, a 18% chroni w ten sposób swoje oszczędności przed inflacją.
Warto jednak zauważyć, iż niezależnie od pobudek, inwestorzy nie traktują giełdy jako sposobu zarobienia na swoje przyjemności – zabawa lub hobby motywuje bowiem jedynie 3% badanych.
Jak inwestujemy?
Polski inwestor inwestuje na giełdzie przeważnie nie dłużej niż 5 lat (36%), niektórzy obecni są na rynku do 10 lat (29,8%). Inwestorów z dłuższym stażem jest łącznie 34,2%. Przeciętnie inwestujemy do 30 tys. złotych (36%), jedynie 16% respondentów przeznacza ten cel niecałe 50 tys. zł. Najczęściej działamy samodzielnie, 34,7% korzysta z pomocy Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.
Większość inwestorów w swoich działaniach bazuje na analizie technicznej oraz fundamentalnej, jednak aż 18,5% przyznaje, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych! Tym samym należy mieć świadomość, że w zakresie edukacji inwestorów indywiduach pozostało jeszcze wiele do zrobienia, a konieczność przeprowadzania powszechnie dostępnych szkoleń jest wręcz niepodważalna.
Co więcej najchętniej inwestujemy w akcje spółek GPW (74,9%), z dużą ostrożnością podchodzimy natomiast do zagranicznych – udziały w nich posiada jedynie 6,7% ankietowanych. Polski inwestor nie przepada również za obligacjami (10,4%), niewielu inwestuje także na runku walutowym (10,2%). Tylko 14,4% inwestuje w instrumenty pochodne, a na Newconnect działa niespełna 1/3 badanych (26,7%).
fot. mat. prasowe
Inwestujemy samodzielnie
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)