eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestor giełdowy 2015

Inwestor giełdowy 2015

2015-10-28 11:49

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2014


Polski portfel rośnie, lecz na walne nie jeździmy


W minionym roku 17,3% uczestników OBI deklarowało, że w swoim portfelu ma 8 lub więcej spółek. W tym roku takiej odpowiedzi udzieliło już ponad 20% respondentów. Co więcej, aż 1/3 posiadaczy akcji GPW to inwestorzy długoterminowi. Jednak choć portfel polskiego inwestora rośnie i aż 49% badanych zdeklarowało wypracowanie zysku, na walne zgromadzenie jeździ jedynie 2,6% inwestorów. Proporcja ta ulega niewielkiej zmianie w zależności od zainwestowanej kwoty – im więcej przeznaczyliśmy na akcje spółek, tym chętniej jeździmy na walne. Przy czym i tak jest to niewielki odsetek – wśród inwestorów, których portfel liczy ponad 500 tys. zł tylko 7,4% bierze udział w zgromadzeniach.

fot. mat. prasowe

Nie potrafimy analizować instrumentów finansowych?

Niemal co piąty inwestor przyznaje, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych.


Najczęściej podawanym powodem absencji jest brak wolnego czasu (45,8% odpowiedzi), nieznajomość zasad uczestnictwa (28,8%) oraz poczucie, iż nie posiadamy wpływu na jego przebieg (27,9%). Wśród pozostałych odpowiedzi pojawiły się m.in. wysokie koszty dojazdu, uciążliwość procedury oraz brak możliwości wzięcia udziału online w zgromadzeniu.

Respondenci podczas badania zostali zapytani również o to, jak oceniają krajowy rynek. Wśród najczęściej wskazywanych słabości znalazły się m.in. jego mała płynność (39,3%), podatek od zysków kapitałowych (34,1%), wysoki koszt transakcji (31,9%) oraz niski poziom edukacji finansowej (30,2%).

Skąd czerpiemy wiedzę?


Poza zbadaniem preferencji polskich inwestorów indywidualnych, celem badania było również poznanie mediów, z których respondenci najczęściej czerpią wiedzę. Wśród źródeł informacji, które ankietowani wskazali jako najważniejsze, należy wymienić w kolejności: raporty okresowe oraz bieżące spółek, serwisy internetowe, strony www spółek, raporty i komentarze analityków, gazety oraz programy telewizyjne.

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2012 Inwestor giełdowy 2012

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: