eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePłatności mobilne - chleb powszedni

Płatności mobilne - chleb powszedni

2015-11-02 11:11

Przeczytaj także: W 2020 r. smartfony zastąpią portfele?


Mobilne płatności zbliżeniowe Visa zostały w Polsce wdrożone, w formie pilotażu, już w 2010 r. przy współudziale Banku Zachodniego WBK oraz sieci Plus z aplikacją płatniczą Visa umieszczoną na karcie SIM. Do 2012 r. przeprowadzone zostały pilotażowe wdrożenia z 5 bankami i operatorami lub partnerami technologicznymi. Pierwszego komercyjnego wdrożenia mobilnej karty Visa dokonał w 2014 r. ING Bank Śląski we współpracy z siecią Orange.

Obecnie uwaga polskich i europejskich banków skupia się na rozwiązaniach opartych o „chmurę” i technologię Host Card Emulation (HCE). Swoje rozwiązania w tej technologii udostępniły już Bank Zachodni WBK oraz Getin Bank. Do tego grona już niedługo dołączy kilka z kilkunastu kolejnych banków w Polsce pracujących nad udostępnieniem mobilnych płatności zbliżeniowych Visa opartych o „chmurę” i HCE.

O sukcesie płatności mobilnych będzie można mówić wtedy, gdy użytkownicy będą powszechnie wybierać tę formę regulowania należności. Wymaga to, jak wynika z badań Visa, zaoferowania rozwiązań z szerszą funkcjonalnością, wychodzącą poza samą płatność. Wnioski z badań zaowocowały stworzeniem Przewodnika Projektowania Mobilnych Płatności Visa. Banki – wydawcy kart – znajdą w nim propozycje konkretnych rozwiązań, które wpisują się w oczekiwania konsumentów, np. prezentację możliwości rozłożenia zakupów na raty przy dokonywaniu płatności mobilnej. We wprowadzaniu płatności mobilnych rola banków trudna jest do przecenienia. Badania Visa wskazują, że dla ponad 70% posiadaczy smartfonów w Polsce w wieku 18+ rozwiązanie bankowe jest pierwszym wyborem w odniesieniu do aplikacji płatności mobilnych.

Visa opracowała i wdrożyła w Europie w tym roku usługę tokenizacji, która otwiera kolejny rozdział w historii kart płatniczych, zapewniając nowe możliwości w zakresie bezpieczeństwa płatności oraz wspierania rozwiązań mobilnych. Technologia ta pozwala na zastąpienie numeru karty innym ciągiem cyfr (tokenem), który można następnie wykorzystywać do autoryzacji płatności bez ujawniania danych karty. Generowaniem tokenów dla wydanych w Europie kart Visa zajmuje się zbudowana wraz z bankami członkowskimi kosztem pół miliarda euro platforma rozliczeniowa Visa Europe przetwarzająca dane o transakcjach. Z usługi tokenizacji instytucje finansowe mogą korzystać od kwietnia br.

Tokenizacja otwiera nowe możliwości biznesowe związane także z płatnościami mobilnymi, m.in. poprzez umożliwienie bankom zaoferowania produktów płatniczych wspólnie z nowymi partnerami dostarczającymi konsumentom technologie mobilne. Serwis tokenizacyjny Visa Europe obsługuje już Apple Pay, czyli rozwiązanie płatnicze wprowadzone niedawno w Europie przez firmę Apple.

Mobilną, a zarazem zbliżeniową, przyszłość płatności potwierdzają decyzje gigantów technologicznych, jak Apple, Google czy Samsung. Te firmy już proponują swoim użytkownikom rozwiązania umożliwiające dokonywanie płatności mobilnych. Dzięki współpracy z Visa, m.in. przy wykorzystaniu tokenizacji, mogą one skorzystać z wielu lat doświadczeń organizacji i szybko dostosować swoje rozwiązania do gotowej już infrastruktury oraz wypracowanych zwyczajów płatniczych konsumentów.

Visa Europe przewiduje bardzo szybki rozwój płatności mobilnych w najbliższych latach – do 2020 r. ponad połowa wszystkich transakcji Visa w Europie ma być dokonywana za pomocą urządzeń mobilnych, zarówno w świecie fizycznym, jak i w internecie. Polscy konsumenci deklarują, że za 5 lat będą wydawać – płacąc smartfonem czy tabletem – średnio 160 złotych tygodniowo na osobę. W przeliczeniu na wszystkich dorosłych Polaków daje to ok. 4,4 mld złotych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: