eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePłatności mobilne: ustępujemy tylko Turcji

Płatności mobilne: ustępujemy tylko Turcji

2015-11-10 11:51

Płatności mobilne: ustępujemy tylko Turcji

Polacy coraz częściej wybierają płatności mobilne © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Płatności mobilne zyskują coraz większą popularność. Pod względem korzystania z tej formy płatności Polska znajduje się w ścisłej europejskiej czołówce, ustępując jedynie Turcji, a wyprzedzając Włochy. Na drugim końcu peletonu znajdują się o wiele bardzie powściągliwi Holendrzy i Austriacy, spośród których zaledwie 7-8% deklaruje, że w ciągu 12 miesięcy na pewno spróbuje zapłacić za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Przeczytaj także: Płatności mobilne - chleb powszedni

Pod względem korzystania z płatności mobilnych jesteśmy mistrzami. To właśnie my, obok Turków, najczęściej deklarujemy używanie aplikacji służących do płatności mobilnych. Polskie statystyki o 10% przewyższają średnią europejską (42% wobec 32%). Co więcej, ponad dwie trzecie polskich użytkowników zamierza skorzystać z aplikacji do płatności mobilnych w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Dla porównania takie plany posiada zaledwie połowa Europejczyków.

W Polsce aplikacje do płatności mobilnych najczęściej wykorzystywane są przy okazji zakupów przez internet (29%) lub w sklepie stacjonarnym (15%), a także do przesyłanie za ich pomocą pieniędzy (14%). Zdaniem Polaków, największym plusem tych aplikacji jest szybkość (53%), możliwość korzystania z nich w różnych miejscach (47%) oraz łatwość obsługi (47%).

Jednocześnie okazuje się, że Polacy coraz częściej rezygnują z gotówki. Już niemal dwie trzecie mieszkańców Polski (63%) przyznaje, że używa gotówki rzadziej niż rok temu – to drugi, po Turcji, najwyższy wynik w badaniu „Finansowy Barometr ING”. Co drugi Polak korzysta z bankomatu nie częściej niż kilka razy w miesiącu. Użytkownicy z Polski wyróżniają się także jednym z wyższych poziomów zaufania do płatności zbliżeniowych. 55% Polaków ma pewność co do bezpieczeństwa swoich pieniędzy, gdy płaci w ten sposób. Podobną opinię podziela średnio 41% Europejczyków. Równocześnie

fot. mat. prasowe

Zalety płatności mobilnych

Dwie trzecie polskich użytkowników zamierza skorzystać z aplikacji do płatności mobilnych w ciągu najbliższego roku (67%).


Zestawiając zainteresowanie płatnościami mobilnymi z walutą cyfrową (bitcoinami) wyraźnie widać, że ta ostatnia nie zyskała jeszcze szerokiego uznania – tylko 4% Europejczyków używało bitcoinów w ciągu ostatniego roku, a blisko połowa (49%) przyznaje, że w ogóle o nich nie słyszała. Polska – obok Turcji, Włoch i Hiszpanii – należy do krajów, w których respondenci relatywnie często uważają, że waluty cyfrowe, takie jak bitcoin, to przyszłość płatności online.

fot. mat. prasowe

Płacenie smartfonem oraz zbliżeniowe

Ponad połowa użytkowników urządzeń mobilnych w Polce (51%) planuje częściej płacić korzystając ze smartfonu.

fot. mat. prasowe

Waluty cyfrowe (bitcoin)

Waluty cyfrowe nie cieszą się na razie dużą popularnością. Tylko 4% Europejczyków używało bitcoinów w ciągu ostatniego roku, a połowa przyznaje, że w ogóle o nich nie słyszało.


Informacje o badaniu
Badanie Finansowy Barometr ING zostało przeprowadzone w 15 krajach (Polsce, Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA oraz Australii) techniką badawczą CAWI na przełomie stycznia i lutego 2015 r., na reprezentatywnej próbie 14 829 respondentów, w tym 1018 z Polski.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: