eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweSprawdź swoje długi i pozbądź się kłopotów

Sprawdź swoje długi i pozbądź się kłopotów

2015-11-17 12:28

Sprawdź swoje długi i pozbądź się kłopotów

Jak sprawdzić czy nie jesteśmy dłużnikami? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

O finansach domowych warto myśleć nie tylko w obchodzony dzisiaj Dzień bez Długów. Ale to właśnie 17 listopada może być dobrą okazją do ekonomicznego rachunku sumienia. Zwłaszcza jeżeli wziąłeś kiedyś kredyt i miałeś problem z terminową jego spłatą. Teraz możesz sprawdzić, jaki pozostawiłeś po sobie ślad. Służy temu udostępniany przez BIG InfoMonitor Raport o Sobie, który raz na pół roku można pobrać zupełnie bezpłatnie.

Przeczytaj także: Jak wyjść z długów? Jak w nie nie wpaść?

Polacy coraz chętniej korzystają z ustawowej możliwości weryfikacji samego siebie, bo widzą w tym użyteczną i tanią metodę potwierdzania własnej wiarygodności finansowej. Aby nie było niepotrzebnego zaskoczenia i utrudnienia, warto się w ten sposób upewnić np. przed pojawieniem się w placówce banku z myślą o wzięciu kredytu, przed pójściem do salonu operatora sieci komórkowej w celu podpisania umowy na telefon bądź internet, czy przy zakupach na raty.
- Nagromadzone zaległości i brak kontroli nad swoją sytuacją finansową, może skutkować wpisem do Rejestru Dłużników, czego możemy być nieświadomi. Jest to o tyle istotne, że może zamknąć nam dostęp do wielu usług i dodatkowego finansowania. Może się też okazać, że wszystkie swoje zaległości spłaciliśmy, a wierzyciel nie usunął z bazy dłużników informacji o danym zobowiązaniu. W takiej sytuacji będziemy mogli szybko interweniować. Od momentu całkowitej spłaty zobowiązania wierzyciel ma 14 dni na usunięcie go z rejestru, w innym wypadku grozi mu kara w wysokości 30 tys. zł - zaznacza Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Jak sprawdzić czy nie jesteśmy dłużnikami?


Chcąc dowiedzieć się, jakie informacje na nasz temat znajdują się w Rejestrze Dłużników, należy pobrać Raport o Sobie i Raport z Rejestru Zapytań.

Raport o Sobie zawiera informacje dotyczące tego czy widniejemy w Rejestrze Dłużników BIG oraz na jaką kwotę zalegamy i kto nas dopisał. Raport, zgodnie z Ustawą o BIG, raz na pół roku można pobrać za darmo. W raporcie dotyczącym wpisów na nasz temat w bazie BIG możemy sprawdzić czy na pewno nie zalegamy z płatnościami, o których zapomnieliśmy i szybko je uregulować, aby zniknąć z Rejestru. W innym wypadku taka negatywna informacja przechowywana jest nawet przez 10 lat. Od początku 2015 roku prawie 20 tys. osób postanowiło sprawdzić jak wygląda ich sytuacja finansowa.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Jak sprawdzić czy nie jesteśmy dłużnikami?

Chcąc dowiedzieć się, jakie informacje na nasz temat znajdują się w Rejestrze Dłużników, należy pobrać Raport o Sobie i Raport z Rejestru Zapytań.


Przy okazji ostrzegamy, że nie każdy wpis widniejący w raporcie jest powodem do paniki. Coraz więcej firm wprowadza też do bazy BIG dane o prawidłowych płatnościach swoich klientów (za ich zgodą, o której nie każdy pamięta), budując tym samym ich pozytywną historię spłat. Są one oznaczone w raporcie jako informacje pozytywne.

Drugim ważnym źródłem wiedzy dla każdej osoby jest tzw. Raport z Rejestru Zapytań, w którym dowiemy się, jakie firmy pytały o nas podczas ostatnich 12 miesięcy. Można też w nim znaleźć informacje na temat tego, co banki, firmy telekomunikacyjne i przedsiębiorcy wiedzą na nasz temat. Tego typu raporty z bazy BIG InfoMonitor pobrało w tym roku prawie 11 tys. osób. Raport ten również raz na pół roku można uzyskać bezpłatnie.

Jak sprawdzić siebie w rejestrze BIG InfoMonitor?


  1. Zarejestruj się w serwisie www.BIG.pl i załóż bezpłatnie BIGKonto;
  2. Zaloguj się do BIGKonta;
  3. Załącz w BIGKoncie skan dokumentu potwierdzając swoją tożsamości, a następnie wciśnij przycisk „wyślij dokument do weryfikacji”;
  4. BIG InfoMonitor zweryfikuje załączone przez ciebie dokumenty i prześle drogą mailową potwierdzenie rejestracji usługi do pobierania raportów;
  5. Pobierz Raport o Sobie i/lub Raport z Rejestru Zapytań. Raporty można otrzymać na jednym dokumencie. Najlepiej pobrać jednocześnie oba, bo da nam to pełny obraz naszej historii finansowej.

Za co najczęściej nie płacimy?


Dane z Rejestru Dłużników pokazują, że oprócz wyroków sądowych z tytułem wykonawczym, głównym źródłem zaległości są usługi telekomunikacyjne, pożyczki, zobowiązania alimentacyjne oraz usługi telewizji kablowej i satelitarnej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: