Dzień bez Długów: jak Polacy spłacają kredyty i pożyczki?
2015-11-17 13:34
Przeczytaj także: Upadłość konsumencka coraz popularniejsza
Tak, jak znacząco obniżył się odsetek zobowiązań o wartości do 1.000 PLN zaciąganych w instytucjach finansowych, tak podobnie zmniejsza się udział gospodarstw, deklarujących, że na spłaty przeznaczają nie więcej niż 200 PLN miesięcznie. W 2014 roku stanowiły one 20,8%, a rok później już 17,7%. Jedno na trzy gospodarstwa domowe, posiadające kredyty lub pożyczki co miesiąc spłaca między 200 PLN a 500 PLN, a nieco więcej niż co czwarte – kwoty, mieszczące się w przedziale 501 – 1.000 PLN. Poziom spłat w obu tych kategoriach kwotowych w 2015 roku nieznacznie odbiega od tego z 2014 roku. Zdecydowanie natomiast zwiększył się odsetek gospodarstw, które miesięcznie spłacają więcej niż 1.000 PLN – o ile przed rokiem było ich 17,5%, o tyle w br. już 21,4%.
fot. mat. prasowe
Miesięczna wysokość spłat kredytów i pożyczek
Komentarz Andrzeja Rotera, Dyrektora Generalnego KPF
Zjawisko zaciągania zobowiązań i wywiązywanie się z nich, w sensie społecznym jest wskazówką co do oceny jakości relacji pomiędzy uczestnikami nie tylko życia ekonomicznego, ale również życia społecznego. W okresie, w którym brak jest nadzwyczajnych zdarzeń w postaci kryzysów finansowych, czy w pojedynczych przypadków dłużników zdarzeń losowych, może być pośrednio barometrem wielkości i tendencji rozwoju, budowania kapitału społecznego. To dlatego KPF poświęca tej kwestii tak wiele uwagi, i to dlatego Dzień bez długu jest tak ważnym wydarzeniem. To dzień dla otwartej refleksji, czy dług traktowany jest nie tylko jak sposób do sfinansowania potrzeb, ale tak samo jak zobowiązanie do spłaty zobowiązań. Refleksję nad postawą wobec długu trzeba potraktować w sposób konkretny, jak narzędzie do weryfikacji tego, czy dług jest właściwie obsługiwany, a jeśli nie, to czy wcześniej był dobrze zaplanowany i jego obsługa monitorowana. Zatem, Dzień bez długu może pomóc każdemu z nas, osobiście, zweryfikować jakie jest nasze, prywatne podejście do zaciągania i obsługi zobowiązań, również wobec znajomych, przyjaciół, rodziny. Dług ma bowiem wiele postaci, ale tylko jedna instytucja społeczna, jeśli jest respektowana, przyczynia się do tego, że nie staje się on problemem społecznym, a jedynie akceptowanym i pożytecznym zjawiskiem społecznym i gospodarczym – tą instytucją społeczną jest lojalność.
Komentarz dr. Krzysztofa Grabowskiego, Doradcy KPF ds. Ładu Korporacyjnego
Dzień bez długu stanowi też dobrą okazję do zwrócenia uwagi na znaczenie edukacji finansowej, ukierunkowanej na budowanie świadomości konsumentów, kiedy i w jaki sposób zaciągnięcie długu stanowi przydatne narzędzie do realizacji potrzeb, a kiedy i dlaczego może wystawić konsumenta na nadmierne ryzyko. Temu służy kampania KREDYTOBRANIE 2.0. Dobre praktyki konsumenta, prowadzona przez KPF wraz z partnerami społecznymi. Jej celem jest szerzenie wśród konsumentów wiedzy o tym, jakie czynniki i uwarunkowania trzeba brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu długu w sposób bezpieczny i możliwy do jego terminowego spłacenia.
Informacje o raporcie
Raport ZJAWISKO I PROFIL ZADŁUŻONYCH powstał na bazie danych, gromadzonych w ramach projektu badawczego „Sytuacja na rynku consumer finance. Barometr KPF-IRG”, które prowadzone jest od 2006 roku jako wspólne przedsięwzięcie Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF). W ramach współpracy realizowane są regularne, cokwartalne badania, mające na celu diagnozowanie i prognozowanie sytuacji na rynku consumer finance w Polsce.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)