eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCo czeka rynek kredytowy?

Co czeka rynek kredytowy?

2015-11-30 11:41

Przeczytaj także: EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne II kw. 2015


Praktycy i eksperci europejskiego rynku kredytowego, zapytani o trendy technologiczne, zachodzące i oddziaływujące na praktykę biznesową, uważają, że dwa zjawiska – digitalizacja i big data – są nieuchronne. Większe przekonanie o wadze procesu cyfryzacji w relacjach z otoczeniem wyrażają europejscy dostawcy (94%) niż polskie instytucje (77%). Odwrotnie sytuacja kształtuje się w postrzeganiu istotności wykorzystania analizy big data. 92% badanych polskich podmiotów uważa je za „ważne” albo „bardzo ważne”, podczas gdy przeciętna dla reszty Europy wynosi 88%.
- Tu może rodzić się rodzaj przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorców nad ich europejskimi konkurentami – zauważa dr Bieszki.

Co więcej, 62% polskich przedsiębiorstw ocenia, że w 2018 roku więcej niż 60% umów będzie zawieranych on-line. Dla porównania, tę opinię podziela 45% dostawców z obszaru Europy Wschodniej, 60% - z Europy Północnej, 50% - z Południowej Europy i zaledwie 26% podmiotów zachodnioeuropejskich.
- Nowe technologie to tylko kolejne usprawnienia w rozwoju biznesu. Kanał pośrednictwa zawsze właśnie tym zdobywał swoją pozycje na rynku – wykorzystaniem nowych możliwości robiąc to szybciej, sprawniej i lepiej niż duże instytucje finansowe. Mam nadzieję, że nigdy nie utraci swojego naturalnego dynamizmu – mówi Andrzej Reterski, Prezes Zarządu Domu Finansowego QS.

Jak dowodzą wyniki badania Roland Berger, niektórzy jego uczestnicy, pojawienie się i rosnącą dynamikę rozwoju branży, określanej mianem fintech, traktują jednak jako konkurencję, mogącą wpłynąć na otoczenie rynkowe. Podobny poziom obaw w tym względzie towarzyszy zarówno europejskim przedsiębiorcom finansowym, jak i polskim. Prawie 70% krajowych instytucji jako zagrożenie postrzega brokerów, prowadzących działalność w kanale on-line. Ponad połowa z nich (54%) poważnej konkurencji w horyzoncie 2015 – 2018 upatruje w „graczach” cyfrowych (np. Paypal, Google), a tyle samo w bankowości elektronicznej. Mniejszy odsetek respondentów – 23% - obawia się natomiast konkurencji ze strony platform „peer-to-peer”. Również europejscy uczestnicy badania stosunkowo najmniejsze zagrożenie są skłonni dostrzegać w tego typu przedsięwzięciach – jako zagrożenie wskazało je 16% ankietowanych.
- Rozwoju technologii, wzrostu jej dostępności dla bardzo przeciętnego dotąd użytkownika, wzrostu bezpieczeństwa w jej zastosowaniu przez różne sektory rynku cosumer finance i różne jego kanały dystrybucji nie da zatrzymać. Uczestnicy rynku po stronie dostawców powinni się raczej umiejętnie dostosowywać do postępujących dynamicznie zmian. I to robiąc tak, by przynosiło to realne korzyści po obu stronach umowy kredytu konsumenckiego – komentuje wyniki raportu Roland Berger Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

- Praktycznie wszystkie duże podmioty działające na rynku Consumer Finance widzą konieczność wprowadzania elementów cyfryzacji w swojej działalności. Często pojawia się stwierdzenie, że bez tych działań podmiot zniknie z rynku. Jest to podejście trochę defensywne. Każdy istotny przełom, jakim niewątpliwie jest cyfryzacja, powoduje zmianę zasad na rynku w krótkim okresie czasu. Przyszłymi liderami rynku będą podmioty, które ofensywnie wykorzystają cyfryzacje do repozycjonowania i dzięki temu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej – dodaje Konrad Gruda, Dyrektor Roland Berger w Polsce.


Informacje o badaniu
Badanie „European Consumer Finance Survey”, obejmujące zasięgiem 30% europejskiego rynku kredytowego, przeprowadzono w 21 krajach, a dzięki zaangażowaniu KPF także eksperci z Polski Wzięły w nim udział instytucje finansowe, reprezentujące szerokie spektrum modeli biznesowych w sprzedaży produktów kredytowych – łącznie 118 przedsiębiorstw finansowych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: