Dlaczego wybór funduszu ma znaczenie
2006-01-18 13:42
Porównanie stóp zwrotu najlepszych funduszy akcyjnych w 2005 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Inwestujemy w fundusze zrównoważone
Ostatnie miesiące minionego roku były niezwykle udane dla towarzystw funduszy inwestycyjnych. W listopadzie towarzystwa zarządzały ponad 56,8 mld PLN aktywów, zaś na koniec grudnia udało im się przekroczyć próg 61 mld PLN. W porównaniu z końcem 2004 r., był to ponad 63-proc. wzrost. Warto sprawdzić, które fundusze w 2005 r. dały zarobić inwestorom najwięcej oraz o ile były lepsze od tych, które notowały najsłabsze wyniki.Analizując porównanie należy pamiętać, że im większa perspektywa zysku, tym większe prawdopodobieństwo ryzyka inwestycyjnego. Najbardziej mogli żałować ci, którzy inwestując w fundusze akcyjne i zrównoważone (po części inwestujące w akcje), wybrali najsłabsze z nich – przy tej klasie ryzyka różnice między tymi funduszami były największe.
Z czego wynikają rozbieżności w wynikach funduszy tego samego rodzaju? Każdy fundusz ma inne założenia co do polityki inwestycyjnej, zarządza inną wielkością aktywów. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie i wiedza osoby zarządzającego funduszem. Te cechy wpływają m.in. na szybkość reakcji – duże fundusze reagują z opóźnieniem – niejednokrotnie są zbyt duże, aby szybko dokonać transakcji kupna czy sprzedaży instrumentu w momencie najkorzystniejszej ceny.
Fundusze akcyjne
Zeszłoroczne inwestycje na giełdzie okazały się być niezwykle zyskowne. Z dobrej koniunktury skorzystały także fundusze akcji. Najlepszy z nich (Arka Akcji FIO) zarobił w okresie od stycznia do grudnia 2005 r. o 24,12 p.p. więcej od funduszu, który radził sobie najsłabiej (GTFI FIO Akcji, 15,27 proc.- nie uwzględniono funduszu DWS Polska, inwestującego w małe spółki: DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek (stopa zwrotu za rok 2005 r. – 6,56 proc.)).
fot. mat. prasowe
Porównanie stóp zwrotu najlepszych funduszy akcyjnych w 2005 r.
oprac. : Open Finance