Dlaczego wybór funduszu ma znaczenie
2006-01-18 13:42
Przeczytaj także: Inwestujemy w fundusze zrównoważone
Fundusze zrównoważone i stabilnego wzrostu
Dobrze radziły sobie także fundusze hybrydowe – zrównoważone i stabilnego wzrostu. Najlepszymi zarządzało towarzystwo Arka; przyniosły one odpowiednio po 30,02 i 18,80 proc. zysku.Wśród funduszy zrównoważonych różnica między najlepszym i najgorszym funduszem (DWS Polska FIO Zrównoważony) wyniosła 20,04 p.p. Z kolei najlepszy fundusz stabilny zanotował wyniki lepsze o 11,60 p.p. w porównaniu do funduszu z końca tabeli wyników (DWS Polska FIO Zabezpieczenia Emerytalnego, 7,2 proc.)
fot. mat. prasowe
Porównanie stóp zwrotu najlepszych funduszy zrównoważonych w 2005 r.
fot. mat. prasowe
Porównanie stóp zwrotu najlepszych funduszy stabilnego wzrostu w 2005 r.
Fundusze obligacyjne
W przypadku funduszy inwestujących w obligacje, różnice były zdecydowanie mniejsze. W 2005 r. najlepiej poradził sobie AIG FIO Obligacji, który był lepszy od najsłabszych funduszy (PKO/CS Obligacji i Skarbowy) o 4,65 p.p.
fot. mat. prasowe
Porównanie stóp zwrotu najlepszych funduszy obligacyjnych w 2005 r.
Fundusze rynku pieniężnego
Różnica między stopą zwrotu najlepszego i najsłabszego funduszu rynku pieniężnego (Skarbiec-Kasa FIO Rynku Pieniężnego) wyniosła 1,04 p.p. Najlepszy z funduszy – ING FIO Gotówkowy przyniósł inwestorom 5,14 proc. zysku (najlepsze lokaty w 2005 r. dawały zysk na poziomie do 5 proc.). Nieco więcej na funduszach pieniężnych mogli zarobić przedsiębiorcy, dla których specjalistyczny fundusz Gamma SFIO zarobił 5,7 proc.
fot. mat. prasowe
Porównanie stóp zwrotu najlepszych funduszy rynku pieniężnego w 2005 r.
1 2
oprac. : Open Finance