Dyrektywa IDD - nowe przepisy zmienią rynek ubezpieczeń
2015-12-15 12:42
Nowa dyrektywa UE pomoże ubezpieczonym © flucas - Fotolia.com
Przeczytaj także: Klienci ubezpieczycieli będą lepiej chronieni?
Nowa dyrektywa ma ujednolicić unijny rynek ubezpieczeń …
Według założeń, ubezpieczeniowa dyrektywa IDD powinna być tym dokumentem, który wreszcie doprowadzi do ujednolicenia najważniejszych zasad na unijnym rynku ubezpieczeń.
„Dopiero po trzech latach prac, Parlament Europejski przyjął nowe przepisy. Państwa członkowskie powinny je wprowadzić do swojego prawa, w ciągu dwóch kolejnych lat od zakończenia procesu legislacyjnego” - mówi Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Nina Kuczyńska tłumaczy, że zgodnie z nowymi przepisami, kraje członkowskie UE zobligują pośredników do obowiązkowego informowania klientów o pobieranym wynagrodzeniu oraz innych korzyściach majątkowych. Dodatkowo, osoby kupujące ubezpieczenia (bezpośrednio albo od pośrednika), będą musiały otrzymać ustandaryzowany zestaw informacji. Odpowiedni formularz ma być wydawany bez żadnych opłat. Bardziej rozbudowane wymogi informacyjne będą dotyczyły ubezpieczeń z funduszem inwestycyjnym.
fot. flucas - Fotolia.com
Nowa dyrektywa UE pomoże ubezpieczonym
Polskich pośredników nie będą dotyczyły wszystkie zmiany
Nina Kuczyńska informuje, że Dyrektywa IDD wprowadzi pewne zmiany w działalności pośredników ubezpieczeniowych na mniej uregulowanych rynkach UE. Nowe przepisy wskazują bowiem, że każdy taki podmiot działający na terenie Unii Europejskiej będzie musiał zostać uwzględniony w specjalnym rejestrze. Osobne rejestry mają być prowadzone przez poszczególne kraje członkowskie. Warto nadmienić, że w Polsce już teraz działają rejestry brokerów i agentów ubezpieczeniowych. Dlatego ten aspekt Dyrektywy IDD, nie wprowadzi zmian na krajowym rynku.
Przepisy nowej dyrektywy nakładają również na pośredników obowiązek zakupu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z sumą wynoszącą przynajmniej:
- 1 250 000 euro rocznie w odniesieniu do jednej szkody
- 1 850 000 euro rocznie w odniesieniu do wszystkich szkód
Po wprowadzeniu Dyrektywy IDD, obowiązkowe ubezpieczenie OC pośredników będzie musiało obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. Nowe regulacje oznaczają, że nie trzeba będzie podnosić wymaganej sumy ubezpieczenia OC dla polskich brokerów i agentów ubezpieczeniowych. Nina Kuczyńska przypomina, że minimalne sumy obowiązkowego OC (1 250 618 euro/1 875 927 euro), które obowiązują od 1 czerwca 2015 roku, są wyższe od limitów ustalonych przez UE. Wymóg związany z ochroną agentów i brokerów na terenie całej Unii Europejskiej też został już wdrożony do krajowego ustawodawstwa. Wyjątek dotyczy agenta działającego na rzecz tylko jednego towarzystwa w ramach danego działu (patrz art. 11 ust. 3 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym).
Nowością dla krajowych pośredników będą zabezpieczenia dotyczące ich wypłacalności. Unia Europejska chce zagwarantować bezpieczeństwo środków przekazywanych pośrednikowi ubezpieczeniowemu. Dlatego kraje członkowskie będą mogły wprowadzić m.in. obowiązek utworzenia stałej rezerwy finansowej przez pośredników. Poziom takiego zabezpieczenia wynosiłby 4% składki zebranej w roku (min. 18 750 euro).
„Na razie nie wiadomo, czy polski rząd zdecyduje się na wprowadzenie takiego dodatkowego obciążenia dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych” - podsumowuje Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
adel11 / 2015-12-18 13:39:44
nowa dyrektywa powinna także ujednolicić rynek w Polsce, bo na razie ubezpieczyciele robią co chcą... ja musiałem wykupić dodatkową polisę od das, zeby pomógł mi egzekwować odszkodowanie od innego ubezpieczyciela... kazdy interpretuje przepisy dowolnie [ odpowiedz ] [ cytuj ]