eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRenta dożywotnia - sprawdzona, bezpieczna, potrzebna

Renta dożywotnia - sprawdzona, bezpieczna, potrzebna

2015-12-17 12:05

Przeczytaj także: Sposoby oszczędzania na emeryturę


WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI I WARTOŚĆ ŚWIADCZEŃ


Dynamika wartości umów administrowanych przez fundusze hipoteczne w analizowanym okresie rosła podobnie jak dynamika liczby aktywnych umów. Na koniec II kwartału 2015 roku osiągnęła najwyższy poziom – 76,43 mln PLN, co oznacza 3-krotny przyrost w stosunku do schyłku roku 2011, kiedy to wartość ta wyniosła 24,13 mln PLN. Do połowy br. oba podmioty, Fundusz Hipoteczny DOM i Fundusz Hipoteczny Familia, wypłaciły swoim klientom okresowe świadczenia o wartości 9,51 mln PLN, a jeśli wziąć pod uwagę jedynie I półrocze 2015 – jest to kwota 1,4 mln PLN.

Przeciętna wartość nieruchomości, pozostającej pod zarządem funduszy w latach 2011 – 2015 wahała się między 237,1 tys. PLN a 251,3 tys. PLN (tę najniższą wartość odnotowano w grudniu 2014 roku). Na koniec II kw. 2015 średnia wartość wróciła do poziomu obserwowanego przed dwoma laty, przekraczającego 246 tys. PLN.
– Mieszkanie często stanowi najistotniejszy składnik naszego majątku, do którego zaczynamy dążyć już w młodości. Im lepszej inwestycji dokonamy, tym lepiej będzie ona finansowała naszą przyszłość. Renta dożywotnia wydaje się oczywistą formą finansowania dodatkowych dochodów na emeryturze. Należy na nią spojrzeć jako szansę na IV filar emerytalny wielu Polaków – podkreśla Katarzyna Miksa-Brzeska, Prezes Zarządu FH Familia S.A.

Jedno na trzy mieszkania (32,6%), zarządzane przez fundusze hipoteczne, znajduje się w województwie mazowieckim, które pełni rolę lidera w tym sektorze usług finansowych. Prawie trzy razy mniej jest ich na Pomorzu (12,9%) oraz na Dolnym Śląsku (12,6%). Rozkład geograficzny administrowanych nieruchomości ilustruje poniższa mapa.

fot. mat. prasowe

Rozkład geograficzny zarządzanych nieruchomości

1/3 mieszkań zarządzanych przez fundusze hipoteczne znajduje się w województwie mazowieckim


PRODUKT SPRAWDZONY, BEZPIECZNY I POTRZEBNY


Ostre kryteria ustawowe, przewidziane w projekcie dwóch regulacji, w tym o odwróconym kredycie hipotecznym i o dożywotnim świadczeniu pieniężnym mogłyby pozwolić łącznie na stworzenie i zaoferowanie komplementarnych produktów, które spełniłyby oczekiwania klientów o różnym profilu. Jednocześnie beneficjentów tych produktów, oferowanych przez różne sektory, łączy jedna zasadnicza potrzeba: pozyskania środków na niezbędne z punktu widzenia ich życiowych potrzeb uzupełnienie niedoborów w budżecie domowym. Odwrócony kredyt hipoteczny został już uregulowany, ale wciąż jest niedostępny. I zapewne potrzeba będzie dokonać przeglądu tej regulacji, by ocenić, w jakim zakresie są w nim niezbędne zmiany do tego, by mógł zostać włączony szeroko do oferty bankowej. Natomiast procedowany do niedawna przez Ministerstwo Gospodarki projekt regulacji dożywotniego świadczenia pieniężnego potrzebuje jedynie tego, by jego proces legislacyjny został wznowiony.
– Pozytywne, wieloletnie już doświadczenia praktyki oferowania produktów renty dożywotniej powinno znaleźć wsparcie w pozytywnej polityce informacyjnej po to, by Seniorzy nie doświadczyli skutków rosnącego ryzyka wykluczenia finansowego, związanego z niedostatecznymi budżetami domowymi, opartymi na emeryturach. Dzięki takim produktom jak renta dożywotnia mają oni szansę na to, by wreszcie stać się podmiotem odwrotnego zjawiska – włączenia finansowego – uważa Andrzej Roter, Dyrektor Generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

- Hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym, czyli renta dożywotnia, staje się produktem coraz popularniejszym. Rynek stale rośnie, jednak jego potencjał, patrząc na zainteresowanie i potrzeby Seniorów, wydaje się być uśpiony. Szczególnie cieszą nas pozytywne opinie jakie otrzymujemy od klientów korzystających z tego innowacyjnego rozwiązania. Można stwierdzić, że hipoteka odwrócona na stałe wpisała się w krajobraz usług finansowych, dzięki którym można poprawić standard życia na emeryturze – dodaje Robert Majkowski, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM S.A.

Informacje o badaniu
Raport „Rynek odwróconej hipotek w modelu sprzedażowym. II kwartał 2015” powstał na podstawie danych o działalności funduszy hipotecznych, Członków Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: