Kredyty hipoteczne 2015 i 2016. Co było? Co będzie?
2015-12-27 00:59
Przeczytaj także: Czy w 2015 r. będzie łatwiej o kredyt hipoteczny?
Nowa RPP – czy obniży stopy procentowe?
W styczniu i lutym 2016 roku czekają nas zmiany w składzie Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o poziomie stóp procentowych NBP. Ponadto w połowie przyszłego roku czeka nas także zmiana na stanowisku Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nowych członków wybierze parlament i można przypuszczać, że RPP zasilą osoby, które będą zwolennikami dalszych obniżek stóp procentowych. Przełoży się to na spadek Wiboru i z perspektywy kredytobiorców będzie to oznaczało dalszy spadek rat w 2016 roku.
Wkład własny – 10% czy 15%?
W 2016 roku banki muszą wdrożyć także kolejny etap Rekomendacji S. Zgodnie z jej zapisami kwota kredytu nie może przekroczyć 85% wartości nieruchomości, ale możliwe będzie udzielenie kredytu do 90% pod warunkiem ubezpieczenia brakującej kwoty wkładu własnego lub zastosowania innych przewidzianych Rekomendacją zabezpieczeń. Możemy zatem przypuszczać, że część banków będzie wymagać większego 15% wkładu własnego, ale w części instytucji w dalszym ciągu uzyskamy kredyt z 10% wkładem własnym.
Mieszkanie dla Młodych – czy wystarczy środków?
Nadchodzący rok będzie także czasem dynamicznego wykorzystania środków w programie Mieszkanie dla Młodych. Osoby zainteresowane dopłatami powinny śledzić poziom wykorzystania środków. Jeśli trend z końca 2015 roku zostanie utrzymany, to możemy spodziewać się, że pula na rok bieżący zostanie wyczerpana w lipcu-wrześniu tego roku.
Duża liczba złożonych wniosków po nowelizacji przepisów każe przypuszczać, że środki w 2016 roku skończą się jeszcze przed wakacjami. Jednak dynamika wniosków raczej powinna spadać. Wynika to z rosnących wymagań banków, czy wzrostu marż. Ponadto w pierwszych miesiącach po nowelizacji, spotkaliśmy się z tzw. „odłożonym popytem” – wiele osób zwlekało ze złożeniem wniosków, czekając na nowe przepisy. W kolejnych miesiącach możemy zatem liczyć, że wniosków o dopłatę będzie spływać nieco mniej. Zatem środków powinno wystarczyć na nieco dłużej, tym niemniej wszyscy zainteresowani powinni śledzić wykorzystanie limitu w trakcie roku.
Podatek bankowy, wyższe marże czy wręcz ograniczenia akcji kredytowej to najważniejsze czynniki, które mogą kształtować rynek w 2016 roku. Kredyt mieszkaniowy będzie produktem trudniej dostępnym niż dotychczas i należy oczekiwać spadku akcji kredytowej w nadchodzącym okresie.
Michał Krajkowski, Główny Analityk
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)