Co czeka rynki walutowe w 2016 roku?
2015-12-30 12:18
Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne 2015 i 2016. Co było? Co będzie?
Możliwy wzrost zmienności
Niepewna trajektoria Fed w nowym roku i obawy, że Fed zaryzykuje załamanie na rynku aktywów wysokiego ryzyka, usiłując wycofać się z polityki akomodacji, spowodowały dramatyczne rozszerzenie spreadów kredytowych i wywołały presję w szczególności na obligacje śmieciowe. Wzrost zmienności na wszystkich rynkach aktywów z możliwością rozszerzenia na rynki walutowe to zdecydowane ryzyko w 2016 r.
Co ciekawe, zmienność implikowana na koniec 2015 r. znajduje się w okolicach dolnej granicy dwunastoletniego przedziału – być może zatem długoterminowe strategie opcyjne okażą się korzystne w przypadku wzrostu zmienności w 2016 r. Główną ofiarą wzrostu zmienności na rynku w nadchodzącym roku może być taka waluta jak np. dolar nowozelandzki. Decydenci polityczni wspierają potencjalny spadek tej waluty po istotnym odbiciu kursu ważonego handlem pod koniec 2015 r., co najprawdopodobniej doprowadzi do obniżenia stóp przez nowozelandzki bank centralny w najbliższym półroczu ze względu na niski poziom inflacji.
W tym momencie nie spodziewamy się szczególnej akcji na rynku w tym tygodniu, mimo iż naturalnie obserwujemy najważniejsze poziomy w głównych parach walutowych.
Wraz z nowym rokiem rynek szybko powróci do gry, biorąc pod uwagę ostatni wstrząs ze strony EBC, który spowodował zasadniczą korektę oczekiwań i redukcję ryzyka (a zatem w teorii wycofanie znacznych środków, które zostaną wykorzystane w nadchodzącym roku obrotowym/finansowym) oraz bardzo ambiwalentną reakcję na posiedzenie FOMC 16 grudnia.
Najważniejsze dane ekonomiczne
- Japonia: wstępny odczyt produkcji przemysłowej w listopadzie wykazał -1,0% m/m i +1,6% r/r w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -0,5%/+1,6% oraz z odnotowanym w październiku -1,4% r/r
- Japonia: handel detaliczny w listopadzie wykazał -2,5% m/m i -1,0% r/r w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -0,2%/-1,4% oraz z odnotowanym w październiku +1,8% r/r
John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych,
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)