EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne III kw. 2015
2015-12-31 11:35
Przeczytaj także: EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne I poł. 2015
Przyczyn regresu na rynku kredytów samochodowych (cel kredytu zakup samochodu i zabezpieczenie na nim) trzeba szukać w kredytach gotówkowych. „Gotówka” stała się dla banków najważniejszym produktem, a w umowie nie wskazuje się celu kredytowania. Jeśli środki z takiego kredytu zostaną wykorzystane na zakup samochodu, to kredyt nie będzie pokazany w statystykach jako „kredyty samochodowe”, ale konsumpcyjne. Wniosek ten dodatkowo wzmacnia systematycznie rosnąca przeciętna wartość kredytu konsumpcyjnego. Nie jest to wyłącznie polska specyfika, ponieważ podobne zjawisko ma miejsce np. w Holandii.
Hossa na unijnym rynku kredytów konsumpcyjnych nie kończy się wyłącznie na rynku samochodów nowych i używanych. Ogólnie wartość rynku kredytów konsumpcyjnych (bez uwzględnienia kredytów samochodowych) wzrosła o 7,5% i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w najbliższej perspektywie pomimo tego, że dynamika w III kwartale była nieznacznie wyższa niż w poprzednim. Prawidłowością na tym rynku jest wysoka dynamika tzw. miesięcy letnich .Dania, Wielka Brytania, Włochy oraz Hiszpania utrzymują miano liderów rynku kredytów konsumpcyjnych. Rynek duński, choć mały pod względem wartości przeżywa okres boomu, o czym świadczy 21,1% wzrost. Biorąc pod uwagę wartość rynku pozostałych krajów, 15,4% wzrostu w Wielkiej Brytanii i 13,2% Włoch budzi podziw, bowiem są to wskaźniki ponad dwa razy wyższe niż w latach 2014/2013. Podobnie jak 8,1% Hiszpanii w porównaniu z 5,8% za lata 2014/2013.
Na rynku krajowym panuje marazm. Maleją ceny, stopy procentowe znajdują się na historycznie najniższym poziomie, maleje bezrobocie i rosną płace. Tymczasem, jak wynika z ostatnich danych Biura Informacji Kredytowej, we wrześniu w porównaniu z rokiem poprzednim udzielono ilościowo mniej kredytów o 4,7%, ale o 3% więcej w ujęciu wartościowym. Podobnie wygląda sytuacja na rynku kart kredytowych. Kurczenie się rynku kredytów konsumpcyjnych w ujęciu ilościowym przy rosnącej jego wartości charakteryzuje rynek, na którym banki zamykają się na ryzyko kredytowe. Jednym z czynników, które to powodują jest otoczenie polityczne i regulacyjne. Banki ciągle nie wiedzą, co politycy postanowią w sprawie „frankowiczów”.
- Wiadomo już jaki kształt przybierze podatek bankowy. Biorąc pod uwagę racjonalizację działań banków (mniej klientów, wyższe kwoty), to liczyły się one z opodatkowaniem aktywów. Ciekawe, że projektodawcy ustawy o podatku bankowym pominęli ten aspekt, pisząc uzasadnienie projektu. I jeszcze jedno spostrzeżenie: populistyczne kreowanie obrazu „banksterów” również maj swój wkład do dynamiki rozwoju rynku. Na pewno nie jest to wkład pozytywny. – komentuje dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF.
Przeczytaj także:
EUROFINAS: kredyty konsumpcyjne 2018
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kredyty konsumenckie, kredyty, zadłużenie gospodarstw domowych, kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, rynek kredytowy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)