Płynność finansowa firmy: jak nią zarządzać?
2016-01-12 13:41
Przeczytaj także: Jak utrzymać płynność finansową?
Dla tych, którzy lubią, kiedy płatności realizują się same
Jeżeli firma cieszy się bieżącą płynnością i ma na koncie bankowym stale dostępne środki finansowe, optymalnym narzędziem do regulowania powtarzających się zobowiązań, również o zmiennej wysokości jest polecenie zapłaty. Od chwili uruchomienia usługi, nad terminowym inicjowaniem płatności czuwa wystawca faktury oraz bank prowadzący rachunek firmowy. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje gwarancję, że cykliczne zobowiązania będą zawsze uregulowane na czas.
Analogiczny efekt, ale dla płatności o stałej wysokości, zapewni uruchomienie na koncie usługi zlecenia stałego. Wystarczy zlecić w bankowości elektronicznej automatyczne przelewanie określonych kwot, w regularnych odstępach czasu. W ten sposób eliminujemy ryzyko, że zapomnimy o jakiejś płatności, narażając się na karne odsetki. Podstawowym warunkiem, jaki musi być spełniony w przypadku obu powyższych usług, jest dostępność na firmowym koncie środków o odpowiedniej wartości.
Warto wspomnieć o funkcjonującym w Europie rozwiązaniu, udostępnianym również przez niektóre banki działające w Polsce, analogicznym do naszego polecania zapłaty, jakim jest SEPA Direct Debit (SDD). Polecenie zapłaty SEPA umożliwia prowadzenie rozliczeń pomiędzy krajami obszaru SEPA (z ang. Single Euro Payments Area – Jednolity Obszar Płatności w Euro), tj. krajami objętymi jednolitymi zasadami funkcjonowania instrumentów płatniczych w Euro. Płatnik oraz wierzyciel zamierzający korzystać z polecenia zapłaty SEPA muszą posiadać rachunki bankowe zlokalizowane w obszarze SEPA, a rozliczenie pomiędzy nimi odbywa się zawsze w unijnej walucie.
Dla tych, którzy potrzebują wsparcia
Niestety, nawet najlepszy dyrektor finansowy nie jest w stanie przewidzieć wszystkich scenariuszy mogących mieć wpływ na kondycję firmy, jak choćby zawirowania na rynku walutowym czy bankructwo głównego klienta. Co zrobić, gdy nagle zaczyna brakować środków na regulowanie należności?
Przede wszystkim warto wcześniej zadbać o ‘finansową poduszkę’, która pomoże przetrwać trudny okres. Dostępność dodatkowych funduszy możemy zabezpieczyć otwierając linię kredytową w banku. Podstawowym kryterium uzyskania takiego wsparcia jest możliwość udokumentowania zdolności kredytowej, czyli potencjału finansowego firmy i możliwości spłaty zobowiązania. Im lepsza kondycja przedsiębiorstwa, tym większe szanse na uzyskanie atrakcyjnych warunków finansowania.
Dzięki aktywnej linii kredytowej, firma ma swobodny dostęp do dodatkowych środków, kiedy ich potrzebuje. Koszty tej usługi obciążają tylko faktycznie wykorzystane kwoty, a nie całość przyznanego limitu. Jeśli przedsiębiorca nie spłaci wykorzystanego kredytu jednorazowo, tylko w częściach, to odsetki liczone będą od odpowiednio pomniejszonej wartości zadłużenia. Zaletą tego produktu bankowego jest także jego odnawialność, czyli możliwość wielokrotnego wykorzystania przyznanych przez bank środków.
Informacje o badaniu
Badanie “Wizerunek polskiego sektora bankowego” zrealizowane zostało w marcu 2015 r. w ramach cyklicznego wielotematycznego badania Omnibus, przeprowadzanego przez TNS Polska na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15+. Liczebność próby (N=998).
Przeczytaj także:
Liczba przelewów Express Elixir w I 2025 wzrosła o 26% r/r
![Liczba przelewów Express Elixir w I 2025 wzrosła o 26% r/r [© Andrzej Wilusz - Fotolia.com] Liczba przelewów Express Elixir w I 2025 wzrosła o 26% r/r](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/banki/Liczba-przelewow-Express-Elixir-w-I-2025-wzrosla-o-26-r-r-264808-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
płynność finansowa, zatory płatnicze, kondycja finansowa firmy, przelewy natychmiastowe, Express Elixir
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)