eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweFundusze nieruchomości mają przyszłość

Fundusze nieruchomości mają przyszłość

2006-01-29 16:34

Fundusze nieruchomości mają przyszłość

Cena m.kw. nowego mieszkania w poszczególnych aglomeracjach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wejście do Unii Europejskiej przyspieszyło proces dochodzenia cen nieruchomości do poziomu krajów Europy Zachodniej. Ceny będą nadal wzrastać, bo popyt przewyższa podaż. Tylko od stycznia do sierpnia ubiegłego roku wartość transakcji w polskie nieruchomości komercyjne wyniosła 1,2 mld euro i już wówczas pobiła roczny rekord z 2003 r.

Przeczytaj także: Opłacalne inwestowanie w nieruchomości użytkowe

Szacuje się, że zagraniczne fundusze na zakupy w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie zdecydowanym liderem jest Polska, mogą przeznaczyć nawet 12 mld euro. Jednocześnie dynamicznie rosną ceny mieszkań (patrz tabela). Skoro na nieruchomościach zarabiają inwestorzy finansowi, deweloperzy i banki dlaczego nie mieliby także drobni ciułacze?

fot. mat. prasowe

Cena m.kw. nowego mieszkania w poszczególnych aglomeracjach

Cena m.kw. nowego mieszkania w poszczególnych aglomeracjach


Nieruchomości – jako rodzaj inwestycji – należą do najpewniejszych i najbardziej rentownych. Specjaliści oczekują, że w najbliższych latach przyniosą one co najmniej 10-procentową stopę zwrotu. Zakup biurowca, budynku mieszkalnego czy centrum handlowego przekracza jednak możliwości finansowe i organizacyjne drobnego inwestora. Rozwiązaniem może być nabycie certyfikatów funduszy, które specjalizują się w inwestycjach w nieruchomości. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy powstało ich już na naszym rynku pięć. Certyfikaty inwestycyjne można kupić w momencie ich subskrypcji, a dla spóźnialskich pozostaje zakup certyfikatu na warszawskiej giełdzie. W obu przypadkach wiąże się to z dodatkowymi opłatami (odpowiednio dla towarzystwa funduszy i domu maklerskiego).

Inwestycje inwestycjom nierówne

Zanim inwestorzy zdecydują się na zakup certyfikatu, powinni także poznać politykę inwestycyjną funduszu. Okazuje się bowiem, że to od niej uzależnione jest ryzyko inwestycji, a co za tym idzie – oczekiwane zyski z zakupu. Najmniej skłonni do ryzyka powinni wybrać fundusz lokujący głównie w nieruchomości biurowe i handlowe. Więksi ryzykanci powinni postawić na fundusze w większym stopniu zaangażowane w projekty deweloperskie.

fot. mat. prasowe

Ryzykowne grunty

Ryzykowne grunty


 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: