eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFinanse gospodarstw domowych w I kw. 2016

Finanse gospodarstw domowych w I kw. 2016

2016-02-10 13:41

Przeczytaj także: NBP: finanse gospodarstw domowych w II kw. 2015


Wzrost o blisko 5 punktów procentowych – i to w okresie tylko jednego kwartału – udziału gospodarstw domowych deklarujących „dobry obecnie czas” na zakup dóbr takich jak sprzęt RTV i AGD oznacza wyraźną poprawę w tym obszarze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że na przestrzeni wcześniejszych trzech kwartałów odpowiedzi nacechowane optymistycznym tonem wahały się w przedziale między 10,3% a 14,4%, a więc w obrębie 4 pp. Optymizm co do bieżącej oceny potwierdzają również opinie odnośnie najbliższej przyszłości w sprawie zakupu dóbr trwałych. Gospodarstwa domowe składają bowiem pozytywne deklaracje, w porównaniu z minionym rokiem, co do ponoszenia wydatków na zakup dóbr trwałych w najbliższych 12 miesiącach. Niemal co czwarty (24,2%) respondent uważa, że będą one większe, z czego 8,6% – nawet „dużo większe”. Dla porównania w IV kwartale 2015 roku udział ten wyniósł 20,7%, a w I kw. 2015 – 17,6%.

Rosnąca skłonność do zakupu dóbr trwałych nie przekłada się obecnie na wzrost udziału gospodarstw domowych do finansowania ich zakupu środkami z zewnątrz. O ile w dwóch ostatnich kwartałach 2015 odsetek gospodarstw, deklarujących wykorzystanie do tego celu w całości lub w części kredytu/pożyczki oscylował wokół 20–21%, o tyle na początku 2016 spadł do 18,4%. To jednak i tak zdecydowanie więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku, kiedy wyniósł 13,3% w I kw. i 15,4% w II kw. 2015 roku.
- Rosnąca skłonność do zakupów dóbr trwałych i rosnące aspiracje zakupowe w najbliższej przyszłości mogą zapowiadać zwiększone zapotrzebowanie na finansowanie ich kredytem i nowy impuls wzrostowy dla segmentu ratalnych kredytów konsumpcyjnych. W segmencie pożyczek finansujących zakupy, w tym dóbr trwałych, nie było dotąd praktycznie instytucji pożyczkowych, stąd można się spodziewać, że ten sektor zwróci zainteresowanie biznesowe także w tę stronę – uważa Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

fot. mat. prasowe

Chęć dokonywania poważniejszych wydatków

Okazuje się, że rosnąca skłonność do zakupu dóbr trwałych nie przekłada się obecnie na wzmożone zaciąganie kredytów.


Dobra takie zazwyczaj, jeśli były finansowane kredytem, to na podstawie umów utrzymywanych na okresy przeciętnie nie dłuższe niż 2 lata. To jest ten okres, który po wejściu w życie limitów odsetkowych i pozaodsetkowych kosztów kredytu dobrze mieści się w modelu biznesowym wszystkich sektorów rynku kredytowego.
- Może się zatem okazać, że zjawisko wykluczenia finansowego, którego wzrost oszacowany został w raporcie KPF na liczbę równą ok. 30% dotychczasowych klientów sektora pożyczkowego, zostanie zmitygowane poprzez pozytywną tendencję w obszarze rosnącej skłonności do zakupów i w efekcie wzrost zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne nowej grupy klientów, którzy do tej pory nie byli aktywni na rynku kredytowym i pożyczkowym – ocenia Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

Ograniczeniu niepewności przy sięganiu po kredyt powinna sprzyjać poprawiająca się ocena własna gospodarstw domowych co do ich kondycji finansowej i sytuacji ogólnogospodarczej Polski. Wprawdzie łączny udział tych, którzy diagnozują bieżącą sytuację jako lepszą lub dużo lepszą spadł kw./kw. z 20,1% w poprzednim okresie do 15,6% u progu br., to jednak prognozy w tym zakresie wskazują na rosnące i optymistyczne nastawienie. Ogólny udział respondentów – optymistów, także tych, którzy uważają, że ich kondycja poprawi się „trochę”, to 24,4% ankietowanych. To zdecydowanie największa wartość, począwszy od I kwartału 2015 roku – wówczas było to jedynie 18%.

Informacje o badaniu
Projekt badawczy, analizujący koniunkturę na rynku consumer finance, m.in. w zakresie popytu na dobra trwałego użytkowania i sposobu ich finansowania, realizowany jest cyklicznie w okresach kwartalnych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej od 2006 roku. W dorobku badawczym tego projektu jest już 36 edycji tego raportu, tworząc wyjątkową na rynku polskim bazę danych porównawczych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: