Emerytura w Twoich rękach
2006-01-31 02:42
Jak uzbierać milion na emeryturę - plan dla 25-, 30- i 40-latka © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Emerytury: III filar, czyli PPE, IKE i IKZE
Nowy system emerytalny obowiązuje od 1999 r. Jego podstawową cechą jest struktura oparta na trzech filarach. Poza instytucją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który gromadzi składki w ramach pierwszego z nich, wprowadzono powszechne towarzystwa emerytalne. Ich głównym zadaniem jest inwestowanie pieniędzy na rynkach kapitałowych za pośrednictwem otwartych funduszy emerytalnych. Towarzystwa tworzą drugi filar polskiego systemu emerytalnego – podobnie jak w przypadku pierwszego, przynależność do filaru drugiego jest obowiązkowa.Kolejny, trzeci filar, został zaprojektowany jako uzupełnienie poprzednich dwóch. Zalicza się do niego tzw. pracownicze programy emerytalne (PPE), indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz inne formy oszczędnościowe, np. fundusze inwestycyjne. Ta część inwestycji emerytalnej jest dobrowolna i uzależniona od dodatkowych pieniędzy przyszłego emeryta.
Po wejściu w życie nowego systemu emerytalnego powszechna była opinia, że dzięki niemu przyszłe emerytury będą wyższe. Wrażenie potęgowały reklamy towarzystw emerytalnych, które obiecywały przystępującym zasobną jesień życia. Tymczasem według wstępnych szacunków, wysokość naszej emerytury może wynosić ok. 50-60 proc. ostatniego wynagrodzenia. Niewykluczone oczywiście, że wskaźnik ten się zmieni – w końcu nowy system funkcjonuje dopiero od kilku lat. Jeśli jednak stać nas na to, aby oszczędzać, warto podejść do tego poważnie. Im szybciej zaczniemy, tym mniej będzie nas to obciążać.
fot. mat. prasowe
Jak uzbierać milion na emeryturę - plan dla 25-, 30- i 40-latka
* zakładana stopa zwrotu 9 proc. średniorocznie
Pod hasłem "trzeci filar" kryje się kilka finansowych propozycji.
Wspomniane już pracownicze programy emerytalne zostały pomyślane jako zorganizowana, zbiorowa forma oszczędzania na emeryturę. Program może utworzyć jeden lub dwóch pracodawców prowadzących działalność nieprzerwanie od trzech lat i zatrudniających przynajmniej trzech pracowników. Wypłata zgromadzonych środków następuje po ukończeniu przez uczestnika 70 roku życia (istnieją wyjątki).
PPE składają się z dwóch rachunków. Pierwszy to rachunek składek podstawowych, finansowany przez pracodawcę w kwocie ustalonej w umowie zakładowej (nie więcej niż 7 proc. wynagrodzenia brutto), drugi to rachunek składek dodatkowych, opłacany przez pracownika w kwocie określonej w umowie zakładowej.
oprac. : Open Finance