eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweEmerytura w Twoich rękach

Emerytura w Twoich rękach

2006-01-31 02:42

Przeczytaj także: Emerytury: III filar, czyli PPE, IKE i IKZE


Kolejną propozycją są wprowadzone w 2004 r. indywidualne konta emerytalne (IKE), których podstawową zaletą jest możliwość uniknięcia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) wypracowanych w czasie opłacania programu. Minusem rozwiązania jest jednak ograniczenie rocznych wpłat na konto do 150 proc. prognozowanego średniego wynagrodzenia na dany rok. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2006 r. prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce rynkowej wyniesie 2 452 zł. Oznacza to, że w ciągu 2006 r. na IKE będzie można wpłacić maksymalnie 3 678 zł.
Oferta dostępna jest w towarzystwach funduszy inwestycyjnych, towarzystwach ubezpieczeniowych, bankach i biurach maklerskich.

Programy emerytalne nie cieszą się dużą popularnością. Do tej pory w Polsce zarejestrowano 1 tys. pracowniczych programów emerytalnych, z których aktualnie funkcjonuje 807. Nie lepiej wygląda statystyka indywidualnych kont emerytalnych. Na koniec listopada 2005 r. otwartych było ponad 311 tys. rachunków. Według wstępnych założeń twórców systemu, z oferty miało skorzystać nawet kilka milionów Polaków…

Pieniądze z przeznaczeniem na emeryturę możemy zainwestować również w inne instrumenty finansowe. Najłatwiej skorzystać z funduszy inwestycyjnych lub gotowych programów systematycznego oszczędzania, proponowanych także przez TFI. Zwiększą one wysokość emerytury z dwóch obowiązkowych filarów.

fot. mat. prasowe

Ile może być warta dodatkowa inwestycja emerytalna w ramach III filaru

Ile może być warta dodatkowa inwestycja emerytalna w ramach III filaru


* zakładana stopa zwrotu 9 proc. średniorocznie

Oszczędzając co miesiąc kilkaset złotych, w przyszłości będziemy mogli wypłacać miesięcznie nawet kilka tysięcy złotych dodatkowej emerytury.

Znajomość systemu emerytalnego nie jest wymagana, ale im więcej będziemy wiedzieć o zasadach nim rządzących, tym większe prawdopodobieństwo, że nasza przyszła emerytura będzie wyższa. Pokazuje to przykład III filaru emerytalnego, który w Polsce - mimo zabiegów takich jak choćby wprowadzenie indywidualnych kont emerytalnych - wciąż jest mało znany. Warto pamiętać o prognozach - emerytura gromadzona tylko w dwóch filarach może niektórych rozczarować.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: