Rynek akcji, walut i surowców 15-19.02.16
2016-02-22 09:34
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 08-12.02.16
Polska (WIG20) - W perspektywie kilku tygodni ze styczniowego dna może się pojawić 5-falowa struktura, co będzie oznaczać, że rynek wkroczył w korektę 9-miesięcznej fali spadków.EUR/USD - W krótkim terminie możliwe jest korekcyjne odbicie. Spadki ze szczytu na poziomie 1.1375 USD mogą okazać się płaską korektą lub zygzakiem. W dalszej perspektywie oczekuję kolejnego szczytu. Silna bariera znajduje się w rejonie 1.1450 USD.
USD/PLN - W średnim terminie możliwe są spadki do średnioterminowego wsparcia w okolicy 3.82 PLN. W kilkuletniej perspektywie nadal znajdujemy się w trendzie wzrostowy. Target szacuję na 4.50 PLN.
Złoto - W kilkusesyjnym terminie możliwa jest kolejna fala spadków w ramach lokalnej korekty. Sygnał pojawi się po przebiciu wsparcia w rejonie 1215 USD. Wtedy otwiera się droga do dna na poziomie 1191.60 i dalej do 1170 USD.
Ropa - W styczniu rozpoczęła się kilkutygodniowa korekcyjna fala czwarta. W dalszej perspektywie, do połowy roku, możliwe są dalsze spadki, target 20 USD.
Rynek akcji w USA, krótki termin (kontrakty S&P500)
S&P500 - W ostatnim tygodniu doszło do silnego odbicia. W czwartek osiągnięte zostało maksimum na poziomie 1933.50 pkt. Po południu nastąpiła realizacja zysków. W piątek kontrakty spadły do poziomu 1899 pkt., zamknięcie wypadło na poziomie 1914 pkt. (wykres 1).
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym
Sytuacja w krótkim i średnim terminie jest dosyć niejednoznaczna. Kluczowa będzie obecnie struktura i zasięg wzrostów z lutowego dna. Spadki ze szczytu z listopada rozwinęły się w 5-falową strukturę. Fala 5-ta wyrównała dno fali 3-ciej. Na wykresach indeksu Nasdaq oraz DAX fala 5-ta pogłębiła minima ze stycznia ustanowione przez falę trzecią. W ciągu tygodnia kontrakty na indeks S&P500 zyskały aż 130 punktów. Na razie z tegorocznego dna widoczna jest pierwsza fala wzrostów. Od czwartku trwa realizacja zysków.
Najprawdopodobniej cofnięcie będzie korekcyjne (znoszące 38-50% fali wzrostowej). Potem możliwy jest kolejny ruch w górę. Może on dotrzeć do oporu w rejonie 2000 pkt. Jeśli okaże się potem, że dojdzie do spadków i przełamania wsparcia w rejonie 1930 pkt. to można oczekiwać powrotu na dno z lutego (1804 pkt.) i po jego przebiciu dalszych spadków. W przeciwnym wypadku rynek będzie zmierzał na szczyt z 2015 roku.
W obecnej sytuacji należy bardzo uważać, trwające wiele lat wzrosty stępiły instynkt wielu inwestorów, którym się wydaje, że rynki mogą kontynuować wzrosty przez kolejne lata.
Perspektywa długoterminowa
Przejdźmy do perspektywy długoterminowej. Od jesieni 2011 roku indeks wzrósł o blisko 100%. FED wpompował w system finansowy ogromne pieniądze, które doprowadziły do powstania bańki na rynku. Pieniądze te nie wpłynęły na znaczną poprawę sytuacji w realnej gospodarce. Fala trzecia skończyła się w maju 2015 roku na poziomie 2134 pkt. (wykres 2, oznaczenia w prostokącie), gdyż odbicie z sierpniowego dna miało postać korekcyjnej trójki (A-B-C).
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym
Można rozważać dwa scenariusze:
- Pesymistyczny (preferowany, bardziej prawdopodobny) scenariusz zakłada, że długoterminowe przesilenie już nastąpiło i odbicie z dna z lutego będzie korekcyjne (wykres 2, czerwona linia). Struktura wzrostów będzie trójfalowa. Odbicie może potrwać wiele tygodni. Po zakończeniu czekają nas silne spadki w ramach kolejnej 5-falowej struktury. Będzie to fala trzecia, która powinna dotrzeć do wsparcia w postaci szczytów z lat 2007 i 2000.
- Alternatywny (mniej prawdopodobny) - spadki ze szczytu z maja 2015 roku są tylko dużą korektą, na przykład płaską (A-B-C), w ramach wielomiesięcznej fali czwartej. Z listopadowego szczytu do lutowego dna jest widoczna 5-falowa struktura (wykres 1). Struktura wzrostów z lutowego dna powinna być 5-falowa i dotrzeć co najmniej do oporu w rejonie 2000 pkt. Po korekcie będzie można oczekiwać na dalsze wzrosty i atak na szczyt z 2015 roku w ramach wielomiesięcznej fali piątej. W dłuższej perspektywie czeka nas przesilenie i długoterminowe spadki.
Rynek akcji w Chinach
W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostów. W czwartek osiągnięte zostało maksimum na poziomie 2893 pkt., piątkowe zamknięcie wypadło na poziomie 2860 pkt. (wykres 3).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks Shanghai Composite
Ważne wsparcie w postaci dołków z sierpnia i września w rejonie (2850-3020 pkt.) zostało poważnie przekroczone. Odbicie z tegorocznego dna ma na razie postać wzrostowej trójki i ma niewielki zasięg. W krótkim terminie oczekuję na dalsze odreagowanie spadków z grudniowego szczytu. Pojawienie się 5-falowej struktury daje szanse na trwały powrót powyżej długoterminowego oporu w rejonie (2850-3020 pkt.), co poprawi sytuację techniczną na rynku.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)