eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweCzarna godzina, mieszkanie czy emerytura? Na co oszczędzamy?

Czarna godzina, mieszkanie czy emerytura? Na co oszczędzamy?

2016-02-24 13:18

Przeczytaj także: To nieprawda, że nie stać nas na oszczędzanie pieniędzy


Nieco częściej z kolei niż poprzednio badani deklarowali, że oszczędzają pieniądze na zakup nowego samochodu (wzrost z 8 do 9 proc.). Gromadzenie pieniędzy na ten cel, to praktycznie wyłącznie domena mężczyzn, wśród których aż 19 proc. udzieliło takiej odpowiedzi. Była to też odpowiedź wybierana najczęściej przez najmłodszych respondentów (co trzecia osoba w wieku 18-24 lata).

Ankietowani rzadziej niż w latach poprzednich wskazywali natomiast na zakup nowego mieszkania (spadek z 16 do 10,5 proc.). Cel ten, podobnie jak samochód, chętniej wybierany był przez męską część respondentów (16 proc. mężczyzn wobec tylko 6 proc. kobiet). Odkładanie na zakup swojego własnego lokum spośród wszystkich grup wiekowych najczęściej wybierali 25-34-latkowie (29 proc.). Mniejsze niż przed rokiem zainteresowanie budzi również dostatnia emerytura, jako cel na który Polacy mają zamiar oszczędzać (spadek z 17 do 5,7 proc.).

Emerytura będzie, ale jaka?


Deutsche Bank postanowił również po raz kolejny sprawdzić, ilu z nas deklaruje samodzielnie odkładanie pieniędzy na emeryturę, poza obowiązkowymi składkami na ZUS. Niestety okazuje się, że odsetek takich osób spadł z 26,4 proc. w badaniu z 2014 r. do 21,7 proc. obecnie. Zdaniem Moniki Szlosek z Deutsche Bank ten spadek może zaskakiwać, mając na uwadze fakt, jak dużo w ostatnich miesiącach i latach mówiło się o bezwzględnej potrzebie zadbania o własną emeryturę, również we własnym zakresie.
– Tylko w ten sposób możemy sobie zapewnić swobodne i godne życie po zakończeniu pracy zawodowej, unikając drastycznego obniżenia stopy życiowej - dodaje. - Niestety okazuje się, że fakt ten wyjątkowo słabo przebija się do powszechnej świadomości Polaków, a nawet jeśli, to zdecydowana mniejszość z nas robi cokolwiek, co by mogło tę nieciekawą perspektywę odmienić.

Sondaż pokazuje też, że poza obowiązkowymi składkami na emeryturę oszczędzają częściej mężczyźni (25 proc.) niż kobiety (18 proc.). - To jest niedobra wiadomość zarówno dla kobiet, jak i całego systemu emerytalnego. - Wyjątkowo niekorzystna sytuacja kobiet, wynika choćby z faktu, że statystycznie żyją one dłużej, a co za tym idzie, okres pobierania świadczeń emerytalnych jest w ich przypadku dłuższy.
- Ten niski poziom zainteresowania Polaków, w tym w szczególności kobiet własnym dobrostanem finansowym w dłuższej perspektywie, powinien spotęgować wysiłki wszystkich zainteresowanych stron, w tym ekspertów, instytucji finansowych czy polityków, podkreślające jak bardzo ważne jest, abyśmy zadbali o swoje portfele nie tylko dziś, ale także jutro i pojutrze - komentuje prof. Bombol.

Blisko jedna trzecia osób w wieku 25-34 lata (31 proc.) odkłada pieniądze poza systemem - to grupa wiekowa, w której odsetek ten jest największy. Warto także zauważyć, że najmniejsze zainteresowanie dodatkowym gromadzeniem pieniędzy na emeryturę jest pokolenie najmłodsze (zaledwie 7 proc. osób w wieku 18-24 lat). Na emeryturę w sposób dodatkowy najczęściej odkładają ponadto osoby z wyższym wykształceniem (32 proc.) i najlepiej zarabiający (57 proc.).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: