EUR/USD - lepsze dane z USA nie zaszkodziły, ropa na kolejnym szczycie
2016-03-07 09:48
Wykres 1. Eurodolar w średnim terminie © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Dziś w kalendarzu:
04:40 (Japonia) - Wystąpienie publiczne szefa BoJ (Haruhiko Kuroda), 08:00 (Niemcy) - Zamówienia w przemyśle, 10:30 (Strefa Euro) - Indeks Sentix, 18:30 (USA) - Wystąpienie publiczne wiceprezesa Fed (Stanley Fischer), 21:00 (USA) - Kredyt konsumencki (USD)
Kalendarz ma charakter informacyjny, zawiera ważniejsze wybrane dane.
PROGNOZA:
Wkroczyliśmy w korektę 3-tygodniowej fali spadków. W krótkiej kilkugodzinnej perspektywie możliwy jest korekcyjny ruch w dół. Potem oczekuję na kolejny ruch do góry. Silna bariera znajduje się w okolicy 1.11 USD. Próba jej przełamania może się nie udać (wykres 1).Dużym czynnikiem ryzyka dla popytu jest czwartkowa decyzja ECB oraz konferencja prasowa. Może dojść do spadków i do powrotu do wsparcia w rejonie 1.0800-1.0820 USD.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Eurodolar w średnim terminie
EUR/PLN
Z czwartkowego dna na poziomie 4.3144 PLN nastąpiło spore odbicie. Szczyt wypadł na poziomie 4.3526 PLN. Szybko jednak dała o sobie znać podaż, piątkowe zamknięcie wypadło nisko po 4.3212 PLN. Obecnie euro jest notowane po 4.3195 PLN. W poniedziałek oczekuję na nieudaną próbę przebicia ostatniego dna, potem powinniśmy zobaczyć poważniejsze odbicie. Silny opór znajduje się w rejonie 4.36-4.39 PLN (wykres 2).fot. mat. prasowe
Wykres 2. Euro w relacji do złotego (EUR/PLN)
Złoto
W piątek osiągnięte zostało nowe roczne maksimum na poziomie 1280.50 USD. Po godzinie 16-tej nastąpiła realizacja zysków, zamknięcie po 1259.90 USD. Obecnie kontrakty na złoto są notowane po 1264 USD. W mojej ocenie z dna z 16-go lutego może się kształtować trójkąt końcowy. Struktura wewnętrzna fal 1, 3, 5-tej jest trójfalowa, zaś fala czwarta schodzi poniżej szczytu fali 1-szej.Do realizacji tego scenariusza konieczne jest przełamanie wsparcia w rejonie 1247 USD, wtedy fala trzecia ulegnie zakończeniu i będziemy w korekcyjnej fali czwartej (w przeciwnym wypadku możliwy jest kolejny szczyt). Po jej zakończeniu można oczekiwać na ostatni ruch wzrostowy w ramach fali piątej. Próba trwałego przełamania oporu w rejonie 1280.50 USD nie powinna się udać. Po zakończeniu fali piątej w postaci trójkąta końcowego oczekuję na przesilenie i poważniejszy i kilkutygodniowy ruch w dół (wykres 3).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty CFD na złoto
Ropa
Dwa tygodnie temu w poniedziałek do obrotu weszła nowa seria kontraktów terminowych, których wycena była wyższa o 2 dolary od poprzedniej serii. W związku z tym wsparcia i opory na wykresie poprzedniej serii należy podnieść o 2 dolary.Z lutowego długoterminowego dna na poziomie 26.07 USD doszło do silnego wzrostu. W piątek osiągnięte zostało kilkutygodniowe maksimum na poziomie 36.33 USD. Dziś w nocy osiągnięte zostało kolejne maksimum na poziomie 36.72 USD, obecnie kontrakty na ropę są notowane po 36.38 USD (wykres 4).
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Kontrakty CFD na ropę
PROGNOZA:
W krótkim terminie oczekuję na krótkoterminowe sygnały sprzedaży. Spadek poniżej 36 USD może wygenerować sygnał do dalszej przeceny, w przeciwnym wypadku popyt może grać na dalsze wzrosty. Sygnał do większej wielosesyjnej przeceny pojawi się po przełamaniu wsparcia w rejonie 34.00 USD.Długi termin: Do połowy roku powinniśmy zobaczyć spadki w ramach dużej 5-falowej struktury ze szczytu z czerwca 2015 roku. Target można szacować na 20 USD. W dalszej perspektywie oczekuję na długoterminowe przesilenie i wejście w korektę spadków ze szczytu z 2013 roku na poziomie 112 USD.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)