eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolski rynek wierzytelności III kwartał 2015

Polski rynek wierzytelności III kwartał 2015

2016-03-14 10:47

Polski rynek wierzytelności III kwartał 2015

Polski rynek wierzytelności III kwartał 2015 © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polski rynek wierzytelności ma się całkiem dobrze. Jak wynika z ostatniego raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych „Wielkość polskiego rynku wierzytelności. III kwartał 2015”, pod koniec września minionego roku nominalna wartość obsługiwanych wierzytelności sięgała 66,91 mld zł, co względem III kwartału roku 2014 oznacza wzrost o ponad 33%. Autorzy raportu oczekują, że najbliższa przyszłość przyniesie dalszą konsolidację branży wierzytelności.

Przeczytaj także: Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015

Najnowsza odsłona raportu KPF potwierdza kontynuację wzrostów wartości portfeli wierzytelności zarządzanych przez jej członków. Wzrost względem poprzedniego kwartału sięgnął 8,4% (5,2 mld PLN), a więc zdołał przewyższyć średnią wartość przyrostu liczoną od I kw. 2013 r. (6,1%). W porównaniu z analogicznym, III kwartałem 2014 r., zmiana okazała się jeszcze bardziej znacząca – wzrost o 33,6%. Łączna wartość nominalna obsługiwanych wierzytelności wzrosła do 66,91 mld PLN, zaś liczba obsługiwanych wierzytelności osiągnęła 9,54 mln sztuk. Tendencja wzrostowa obejmuje również przeciętną wartość jednej wierzytelności, której po raz pierwszy udało się przekroczyć 7 tys. złotych.

Liczba obsługiwanych wierzytelności utrzymuje także niewielką, w porównaniu do wartości, tendencję wzrostową. Obecnie liczba wierzytelności osiągnęła 9,54 mln sztuk, co daje przyrost o 2,8% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Zwiększa się jednocześnie średnia wartość pojedynczej obsługiwanej wierzytelności. Obecnie wynosi 7,02 tys. zł, co daje najwyższą wartość w całym analizowanym okresie, zapoczątkowanym w 2010 r.

Ten wzrost przeciętnej wartości wierzytelności to pozytywny sygnał dla sektora, osłabiający konsekwencje spadku dynamiki przyrostu liczby wierzytelności. Rynek zarządzania wierzytelnościami w Polsce wkroczył już w kolejną fazę rozwoju, osiągając status rynku dojrzałego.
– Świadczy o tym nie tylko osiągnięta skala działalności, wysoki poziom kultury korporacyjnej liderów branży reprezentowanych przez KPF, jakość stosowanych praktyk windykacyjnych i stosowane nowoczesne technologie. Potwierdzają to też aktualne ceny sprzedaży wierzytelności. Jeszcze kilka lat temu oscylowały wokół 2-4% wartości wierzytelności, obecnie to już nawet kilka razy wyższa cena. – ocenia Andrzej Roter, Dyrektor Generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

fot. mat. prasowe

Wartość nominalna obsługiwanych wierzytelności

Łączna wartość nominalna obsługiwanych wierzytelności wzrosła do 66,91 mld PLN


Konsolidacja i dojrzewanie rynku


Polski rynek wierzytelności nie tylko rośnie, ale ujawnia coraz silniej sygnały przyśpieszenia konsolidacji sektora. Osiągnął on wysoką efektywność ekonomiczną i finansową oraz sprawność operacyjną dzięki skali działalności, nowoczesnej technologii (w tym wielu narzędzi do komunikowania się z klientem-dłużnikiem), ale także poprzez zbudowanie pozytywnego wizerunku sektora, warunkującego zaufanie i zwiększającego skłonność do budowania dobrych relacji dłużnik – wierzyciel. Potwierdza to pozytywna sytuacja w sektorze funduszy sekurytyzacyjnych ujawniana przez raport KPF.

fot. mat. prasowe

Struktura podmiotowa obsługiwanych wierzytelności

W III kw. 2015 r. ogólna wartość wierzytelności obsługiwanych w imieniu innych funduszy sekurytyzacyjnych wzrosła ponad 3 krotnie


Przy analizie ogólnej wartości wierzytelności obsługiwanych w imieniu innych funduszy sekurytyzacyjnych oraz średnich wartości wierzytelności w podziale na kategorie obsługiwanych wierzytelności widać utrzymującą się nadal tendencję wzrostową. W III kw. 2015 r. ogólna wartość wierzytelności obsługiwanych w imieniu innych funduszy sekurytyzacyjnych wzrosła ponad 3 krotnie w stosunku do analogicznego kwartału 2014 r. Równie istotny jest fakt, iż w strukturze obsługiwanych wierzytelności obserwujemy systematyczny wzrost znaczenia usług świadczonych na rzecz innych niż własne funduszy sekurytyzacyjnych. W stosunku do III kw. 2014 r. ich względna liczba zwiększyła się z 29% aż do 57%. Po raz pierwszy także aż 7,1% badanych firm zadeklarowało współpracę z 8 funduszami sekurytyzacyjnymi. Jednocześnie, coraz więcej firm nie posiada własnych funduszy sekurytyzacyjnych. W III kw. 2015 r. takich firm było już prawie 43%.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: